Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Na Oáze s Magorem

  Jak mě pronásleduje redaktor Vladimír Hulec stran nedodaných příspěvků, ve mně začíná vzbuzovat paranoiu. Posuďte sami: Každý den zahajuji tím, že vyluštím křížovku v Blesku. A včera tam bylo v legendě: divadelní noviny na dvě písmena – DN. Že by Vladimír podplatil nebo přesvědčil kolegy z Blesku, aby se mi existence jeho periodika takto vtíravě připomínala?

  V pondělí jsem šel na soud se zločincem Johnem Bokem (dozvěděl jsem se při té příležitosti, že už neexistují „přečiny a trestné činy“, nýbrž „přečiny a zločiny“) raduje se ne snad z té kauzy – John prý pochroumal nějakého policistu –, ale z toho, že budu mít o čem psát. Leč soud se nekonal, soudce se přišel omluvit, ochořel, soud se odkládá.

  Takže jsem zase tam, kde jsem byl. Nezbývá mi, než sem dát nějakou tzv. básničku. Uvažoval jsem o tom, že básně se mají psát pouze z nutkavosti nebo na zakázku. Ty první mohou být i dobré, což nikdy nevíme, když je začínáme zapisovat (Věra Jirousová kdysi pravila: Chci žít v zemi, kde ke mně přicházejí básně. Nu, k Věře již básně nepřicházejí – odešla za nimi tam, kde se básně rodí.). A pak jsou básně příležitostné, tvořené na zakázku. Žiju-li drahný čas na Oáze a obecně se o mně tvrdí, že jsem básník, nemohu odmítat napsat verše, má-li někdo nějaké výročí či třeba svatbu. Naposled mne majitelka Oázy požádala, zda bych nenapsal text přímo o Oáze – nu, takovou příležitost pominout nelze.

  Už jsem to i napsal a chtěl tady uveřejnit, je to však básnička příliš čerstvá, musí se ještě uležet jako utopenec ve sklenici. Tak dám jinou:

  Guillaume Apollinaire
  miloval Krásnohorskou Elišku
  ach jak i já hladil
  rád bych ji po bříšku
  Proč jsem se nenarodil dřív?
  i pod bříškem
  tak rád bych ji býval hladil
  na pahorku Venušině
  Proč mě předběhla
  ta francouzská svině?
  Proč jsem se nenarodil dřív?
  příboj zas vystřídá odliv
  a odliv nahradí příboj
  který přišel dřív


  Komentáře k článku: Na Oáze s Magorem

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,