Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Můj tým vzniká, říká Eliška Balzerová

  Herečka Eliška Balzerová se od 1. května stává ředitelkou pražského Divadla na Fidlovačce. Minulý týden to schválila valná hromada této scény, která působí jako společnost s ručením omezeným.

  Eliška Balzerová. FOTO Divadlo na Fidlovačce

  Na Fidlovačce budu působit ještě překlenovací měsíc jakožto jednatel společnosti, abych jí předal všechny náležitosti, řekl dosavadní ředitel a spojumajitel společnosti Tomáš Töpfer, který od 1. září nastoupí do funkce ředitele Divadla na Vinohradech.
  Podle Töpfera bude tomuto termínu předcházet ještě druhý krok, kdy na mimořádné valné hromadě Fidlovačky odprodá svůj podíl v nuselské scéně, přestane být spoluvlastníkem, a jako vinohradský šéf se tak vyhne možnému střetu zájmů. Na Vinohradech působil jako herec v letech 1988 až 1998.

  Jedním z mnoha bodů Töpferovy koncepce, s níž vyhrál výběrové řízení na místo ředitele DnV, bylo, že bude moci konzultovat nadcházející sezonu ještě před svým nástupem do funkce. V únoru tak na jeho přání odvolal stávající vinohradský ředitel Jindřich Gregorini přípravy Shafferovy hry Amadeus, která měla být vrcholem sezony. Nedovedl jsem si představit, že bych 1. září nastoupil a realizoval sezonu, kterou až do června 2013 připravilo umělecké vedení Martina Stropnického, řekl tehdy Töpfer. Martin Stropnický s tím nesouhlasil a k 1. dubnu s dramaturgyní DnV Lucií Němečkovou na své funkce rezignovali a podali výpovědi. Stropnický uzavřel s DnV hereckou smlouvu na stávající tituly na dobu neurčitou. Töpfer si v září přivede do DnV vlastní tým – uměleckého šéfa Juraje Deáka, šéfdramaturga Jana Vedrala a ekonomku Radku Pipkovou.

  Tuto sezonu až na Amadea podle plánu dohrajeme. Čeká nás ještě 11. května ve zkušebně komorní premiéra Měsíce pro smolaře, uvedl Gregorini. Začátkem června začne připravovat s novým vedením hrací plán na září a říjen; součástí jednání bude i způsob předání funkce s novým ředitelem.

  Eliška Balzerová s Tomášem Töpferem v roce 1995 iniciovali vznik Nadace Fidlovačka s cílem otevřít zdevastovanou nuselskou scénu, v níž se téměř dvacet let nehrálo. V říjnu 1998 se to povedlo. Budova je ve správě Prahy 4, nadace ji má v pronájmu. Podle herečky vzniká nyní tým lidí, který se bude starat o další sezony. Má plány s dramaturgií i s režiséry, ale je třeba oslovit spolupracovníky. Je mezi nimi i režisér Pavel Šimák z Ostravy, který už několik inscenací v Nuslích připravil. Ta nejnovější – komedie Neila Simona Řeči, řeči (v originále Rumors) – bude mít v Nuslích premiéru 10. května.

  /převzato z Divadlo.cz/

  • Autor:
  • Publikováno: 30. dubna 2012

  Komentáře k článku: Můj tým vzniká, říká Eliška Balzerová

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,