Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 911)

  Chladný májový večer. Temnou uličkou klopýtám k milovanému Provázku.

  Múza mě popohání: Pospěšte, zakladatel vědeckého socialismu, filosof, básník, prorok Karel Marx, bude představován v mnohovrstevnaté kompozici autorů Juana Goytisola, Martina Sládečka, Jana Mikuláška Sága rodu Marxů.

  Hrací sál diváky přetéká.

  Premiéra začíná pantomimickou kreací odstraňování pomníku vousatého idolu proletariátu.

  Premiéra začíná pantomimickou kreací odstraňování pomníku vousatého idolu proletariátu. Foto David Konečný

  Vzniká problém, jak sochu zlikvidovat. Vzít na ni kladivo, nebo ji někam uklidit? Skulptuře jsou svazovány nohy, je viklána a nakonec vezena na ručním vozítku. Marxova kazatelská ruka s trčícím prstíkem míří do bouřných dob jako hromosvod toužící po úderu blesku.

  Múza se směje: Groteska jak z filmů bratří Marxů.

  Muž je německým intelektuálem na útěku, snaží se uživit rodinu. Foto David Konečný

  Muž ožívá. Stává se migrantem žijícím z milosti britské monarchie v Londýně. Je německým intelektuálem na útěku, snaží se uživit rodinu. Vymýšlí ideje komunistického manifestu.

  Do představení vstupují videozáznamy scén rebelujících. Inscenace se stává diskusním fórem, její dekorace stěnami nářků.

  Inscenace se stává diskusním fórem. Foto David Konečný

  Marxovy myšlenky dostávají na frak. Komunističtí diktátoři – Stalin, Mao, Pol Pot – byli bezohlednými zločinci. A lidé na náměstích skandují: Dosti bylo bolševika!

  Vynikající výkony hereckých osobností Provázků dělají z politického školení prvotřídní uměleckou událost. Foto David Konečný

  Vynikající výkony hereckých osobností Provázků dělají z politického školení prvotřídní uměleckou událost.

  Historická fakta a vymyšlené děje, srovnány ve šňůru komických situací a gagů, vyvolávají exploze diváckých smíchů. Marx se stává smutným klaunem. Zahnán do kouta zoufale kope do zdi.

  Strhující představení končí. Nadšení diváci aplaudují.

  Nebyl krok vpřed, který jsme s pádem komunismu slavili, v jistém smyslu zároveň skokem vzad? Foto David Konečný

  Múza cituje slova španělského autora Juana Goytisola: A s pohledem upřeným na přetrvávající chudobu, rozevírající se sociální nůžky, zrychlující se planetární devastaci, migrační krize, xenofobii a rasismus se ptám, zda krok vpřed, který jsme s pádem komunismu slavili, nemohl být v jistém smyslu zároveň skokem vzad.

  Jdu Zelným rynkem a mlčím. U Mozartova pylonu se zastavuju: Ale inscenace to byla skvělá. A herecký výkon Dalibora Buše v roli Karla Marxe famózní!

  Souhlasíme, povídá múza i nahatý Amadeus…

  Brno – Komín, 21. 5. 2024 

  Divadlo Husa na provázku, Brno – Jan Mikulášek, Martin Sládeček, Juan Goytisola: Sága rodu Marxů. Režie Jan Mikulášek, dramaturgie Martin Sládeček, výprava Marek Cpin, video Ondřej Kocar, asistentka režie Anna Magdalena Pavlicová, asistentka výpravy Vendula Klímová, inspice Hana M. Senková. Osoby a obsazení – Karel: Dalibor Buš, Friedrich: Dominik Teleky, Jenny: Markéta Matulová, Jennynchen: Zdislava Pechová, Lenchen: Gabriela Štefanová j.h., Freddy, Recenzent: Viktor Kuzník j.h., Weitling: Vladimír Hauser, Policista, Domácí, Marx a další: Dušan Hřebíček, Stěhová, Marxista, Řečník a další: Matouš Benda. Premiéra 17. května 2024.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 911)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,