Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 898)

  S Gogolovou Ženitbou jsem se setkal ve Studiu Marta. Starého radu Podkolesina představoval mladinký student. Pamatuji si výrok ze zkoušky: Hrát nevzdělané hlupáky tak, aby to diváky bavilo, je problém.

  Do první řady Mahenova divadla je cesta daleká.

  V jevištní oponě září obdélník Podkolesinova bytu. Rada v nedbalkách pokřikuje na sluhu. Udílí pokyny stran nákupu obleku. Hodlá se totiž ženit.

  Múza se ptá: Proč je to tak vysoko? Vykroutíme si krky.

  Otevírá se nám svět nepoznaného.

  Dohazovačka Tekla přivádí nápadníky. Na klopách mají žluté ceduličky s pořadovými čísly. Foto archiv NdB

  Tanečními kroky hupsají jevištěm obyvatelé malého městečka carského Ruska. Vdavek chtivá kupecká dcera Agáta s natáčkami ve vlasech a pleťovou maskou na tváři bloumá obrovitým salonem. Dohazovačka Tekla přivádí nápadníky. Na klopách mají žluté ceduličky s pořadovými čísly.

  Všechno je to takové panoptikální… Foto NdB

  Exekutor Omeleta je tlouštík, Onučkin, pěchotní důstojník ve výslužbě, Semelev, námořník… Má na hlavě obludnou paruku, líbá ruce a oslovuje ženy slůvkem růžičko. Starikov s mrožím knírem je majitelem krámu. Zaplatil poplatek a myslí si, že by měl uspět. Pan rada s kytičkou v ruce je rozechvělým čekatelem číslo šest. Jeho přítel, dohazovač Kočkarev, řve, intrikuje. Poletuje mezi všemi jako šílenec.

  Herci hrají do roztrhání, ale diváci se nesmějí. Foto archiv NdB

  Všechno je to takové panoptikální, říká múza. Herci komikují, hrají do roztrhání, ale diváci se nesmějí.

  Třeba v sále nejsou ti, kteří by tu měli být.

  V tom to asi bude, směje se múza.

  Téměř tříhodinová premiéra se táhne jako med. Foto archiv NdB

  Téměř tříhodinová premiéra se táhne jako med.

  Výjev vzplanutí Agáty a reakce tokajícího pana rady mají podobu lásky Romea a Julie. Ženichův útěk ze svatební pasti škvírou ve zdi vysoko pod stropem je kouskem vskutku mistrovským. Nevěsta ve svatebních šatech křepčí se služebnou tanec svobody.

  Nevěsta ve svatebních šatech křepčí se služebnou tanec svobody. Foto archiv NdB

  Múza vzdychá: Bylo to dlouhé.

  Obecenstvo tleská.

  Šourám se zlatou uličkou z divadla. Z komedie se stalo hořké drama, moje milá.

  Brno – Komín, 28. 3. 2024 

  Národní divadlo Brno – Nikolaj Vasiljevič Gogol: Ženitba. Překlad: Jaroslav Vostrý a Zuzana Silová. Režie: Štěpán Pácl, dramaturgie: Vít Kořínek, scéna: Drogan Stojčevski, kostýmy: Linda Boraros, hudba: Jakub Kudláč, hudební spolupráce: Petr Svozílek, Klára Svojanovská Dvořáková, pohybová spolupráce: Tereza Groszmannová, Tomáš Šulaj. Obsazení – Tereza Groszmannová: Agáta Tichonovna, kupecká dcera, nevěsta, Jana Štvrtecká: Anna Pantělejmovna, její teta, Petra Lorenc: Tekla Ivanovna, dohazovačka, Bedřich Výtisk: Podkolesin, úředník, dozorčí rada, Tomáš Šulaj: Kočkarev, jeho přítel, Michal Bumbálek: Omeleta, exekutor, Ivan Dejmal: Onučkin, pěchotní důstojník ve výslužbě, Petr Bláha: Semelev, námořník, Jan Grygar: Starikov, majitel krámu, Roman Nevěčný: Štěpán, Podkolesinův sluha. Premiéra 22. března 2024, Mahenovo divadlo, Brno.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 898)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,