Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 877)

  Byl jsem útlé pachole, když jsem se ve studentské Martě setkal s Goldoniho Truffaldinem. Hrál ho později plzeňský a shodou okolností tento měsíc zesnulý Tomáš Šolc. Jeho heroický souboj s drkotavým pudinkem mi navždy uvízl v paměti.

  Múza suše konstatuje: Sluha dvou pánů je titul do nepohody. Zájem o něj je v Brně obrovský. Všechna představení do konce sezony jsou vyprodaná.

  Orchestřiště je lagunou osázenou miniaturami typických benátských sloupků. Gondoly nevidět. Namísto mořské hladiny se v zátoce lesknou pěnové hranoly z umělé hmoty.

  Z hlediště přibíhá chlapec, má nabělenou tvář a na bílé paruce černý klobouček klauna. Foto NdB

  Z hlediště přibíhá chlapec. Má nabělenou tvář, na bílé paruce černý klobouček klauna. Jeho pohyby jsou sladce exkluzivní. Buší na železnou oponu, kmitá nožkama, skáče salta, metá kozelce, běhá a nepostojí. Je jako živé stříbro. Jeho mluva je bystrá, dětsky mazlivá…

  Žertíky, špílce, pointy se valí z jeviště jako mana z bájného rohu hojnosti. Foto NdB

  Z herců sálá energie, chuť a vůle. Žertíky, špílce, pointy se valí z jeviště jako mana z bájného rohu hojnosti.

  Usmívám se. Nahlas se však smát bojím, abych nenarušil vážnost svátečně laděného obecenstva.

  Jevištní situace jsou předváděny s lehkostí a bravurní jistotou virtuosních artistů. Foto NdB

  Mnohé jevištní situace jsou předváděny s lehkostí a bravurní jistotou virtuosních artistů. Svědí mě dlaně. Tleskat však nemůžu, mé ruce svírají opěrnou hůl…

  O přestávce povídá múza: Je to líbivě vtipná inscenace pro naivnější diváky. Ti dnešní zřejmě očekávají cosi jiného. Připadají mi poněkud konsternovaní.

  Kolotoč bláznivých výjevů, žertů, hříček a intrik je nekonečný. Foto NdB

  Kolotoč bláznivých výjevů, žertů, hříček a intrik je nekonečný. Stále hladový sluha slouží dvěma pánům. Jí vše, co se jíst dá, tedy i třesavý puding. Zápletky se rozplétají, zmatení milenci se vrhají do laguny a poté se konají usměvavé sňatky. Truffaldino se žení též. Jeho vyvolenou je služka Smeraldina. Premiéra, ve které nebylo malých rolí, končí.

  Potlesk diváků je vlažný…

  Premiérové obecenstvo nepovstalo, poznamenává múza. Zvedla se jen jedna paní v první řadě…

  Nicméně se důvodně domnívám, že jsme byli svědky skvělého představení, dodávám pomalu odcházeje.

  Brno – Komín, 24. 1. 2024 

  Národní divadlo Brno – Carlo Goldoni: Sluha dvou pánů. Překlad Eva Bezděková, inscenační úprava textu Martin Glaser a kolektiv, režie Martin Glaser, dramaturgie Hana Hložková, scéna Petr Vítek, kostýmy Martin Chocholoušek, světelný design Martin Špetlík, asistent režie Ctibor Němec (student VŠMU). Hrají Viktor Kuzník, Petr Kubes, Lenka Netušilová j. h., Tereza Groszmannová, Petr Bláha, Jakub Svojanovský, Zuzana Černá, Ivan Dejmal, Martin Sláma, Roman Blumaier. Premiéra 19. ledna 2024 v Mahenově divadle, Brno.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 877)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,