Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 876)

  Je adventní čas. Má hůlka klepe historickou dlažbu Pekařské ulice. Hledám dům s číslem 78. Před starobylým vjezdem do dvora plápolá plamínek v kelímku. Múza ukazuje prstem: Tudy!

  Poté cituje anotaci inscenace: !GG!příběh performera, muže, ve kterém se zrcadlí nekonečnost umění a střet svobody se spoutaností. Jsou to zkušenosti duše, situace, které jsme prožili, překážky, které jsme měli překonat, kódy, které jsme měli rozluštit, a labyrint, kterým procházíme. Každý příběh má svá tajemství a skrývá poselství.

  !GG! – příběh performera, muže, ve kterém se zrcadlí nekonečnost umění a střet svobody se spoutaností. Foto Mili Vašíčková

  Schůdky, kachličky, přítmí, chlad. Vstup jako do sídla Faustova. Sundávám rukavice, teplou čepici však nechávám na hlavě. Na kamenné rampě se v křesle chvěje starý muž. Jeho kroky jsou vratké. Zní něco jako hudba. Možná šplouchají vlny. Stařec se snad chystá usednout na pramici a přeplout řeku Léthé.

  Svit jeho lampy vrhá stíny. Foto Mili Vašíčková

  Hledištěm prochází temný Světlonoš. Sune po podlaze kupu bedýnek. Usazuje na ně diváky. Nad nimi rozvěšuje rybářskou síť. Svit jeho lampy vrhá stíny. Stařec hraje v blázinci tyátr pro choré.

  Představení je podobné produkci hudby. Nechává divákům prostor k zamyšlení i pro vznik jeho asociací, konstatuje múza.

  Na stěnu je promítán obraz. Možná Chagall… Stařec k němu zbožně vzhlíží, hladí jej dlaněmi, šeptá: Svoboda, volnost, svoboda…!

  Jeho tělo se vztyčuje a v náznacích provádí sérii tanečních pohybů. Foto Mili Vašíčková

  V předtuše konce mu probíhají myslí vzpomínky na doby slávy. Jeho tělo se vztyčuje a v náznacích provádí sérii tanečních pohybů. Jeho duše proniká oponami, letí kulisami a sklízí potlesk diváků.

  Neuvěřitelné, co dokáže uhrát během okamžiku, říká múza.

  Stařec se stává Ahasverem. Foto FB

  Chlad proniká do morku kostí. Stařec se stává Ahasverem. Putuje světem. Jeho krok je jarý. Překračuje kovové řetězy a hledí do očí newyorské Soše svobody. Nasazuje na nos červenou bambuli klauna. A je vítěz!

  Premiéra končí. Jsme dojatí. Tleskáme, co nám prokřehlé dlaně dovolí…

  Svoboda, volnost, svoboda…! Foto Mili Vašíčková

  Starý muž se uklání.

  Právě se rozloučil s velkolepou kariérou sólového tanečníka, choreografa a šéfa několika významných baletních souborů.

  Promrzlá múza říká: Mistr Igor Vejsada se narodil v Brně 2. července 1956, byl absolventem brněnské konzervatoře. Je signifikantní a vlastně báječné, že na to Brno nezapomnělo!

  Brno – Komín, 19. 12. 2023 

  ORBITA, z.s. , Brno – Tereza Lepoldová, Lukáš Lepold: !GG!. Koncept: Tereza Lepoldová, Lukáš Lepold, performer: Igor Vejsada, fraktál: Michal Nagy, hudba: hudební koláž/ Lamina Fibra, světelný design: František Kumhala, výprava: Jakub Tajovský. Produkce: Denisa Motalová. Premiéra 17. 12. 2023, Distillery, Pekařská 78, Brno.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 876)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,