Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 867)

  Je tomu jako v pohádce. Dívka z růže květ se vyloupne z mlhy a vypráví. Je vtipná, znalá, mile ironická. Vzpomínky na rodné Brno se sypou a valí…

  Múza špitá: Inscenace Kamily Polívkové rozehrává texty brněnské rodačky, autorky a dokumentaristky Dory Kaprálové, která žije od roku 2008 v Berlíně.

  Sedím na čtverečku drobné židličky. Vzpomínky se mísí se snovou realitou lidiček žijících babylonskou všehochutí velkoměsta. Pláň z mořeného dřeva se vlní. Herci jsou tvární. Melodie hlasů kdes v dáli zaniká.

  Když se můj soused předkloní, profilem kreslí inscenaci další rozměr. Na březích řeky Sprévy je kýžený ráj uprchlíků. Hezky se tu sní.

  Autorka Dora Kaprálová v okně Domu pánů z Fanalu, sídla DHnP. Foto FB DHnP

  Postavy se pokyvují v rytmu ozubů orloje. Tik, tik, tak. Nostalgie se potýká s touhou. Být volný, mít přátele a snít.

  Zjišťuji, že mám báječné místo. Něco nedohlédnu, leccos nezaslechnu. Mohu uvažovat o vratkosti a zlobách současného světa.  Smíchy diváků řídnou, hlas paní Dory bloudí pouští.

  Život, věru, není peříčkem. Člověku je třeba zajistit obživu. Křičet se dá maďarsky i dánsky. Plastelínoví aktéři meditují, konce stesků nedohlédneš. Člověk stárne. Pohřby jsou vždy smutné.

  Režisérka Kamila Polívková v okně Domu pánů z Fanalu. Foto FB DHnP

  Herecké výkony jsou výtečné.

  Nezdolná paní Dora zpívá: Možná že začnem žít v Brně zas po smrti / najdem si hezký byt / budem tam tiše snít / o tom jak jinde žít.

  Tleskáme.

  Múza poznamenává: Výtečná režie, skvělé herecké výkony, pozoruhodně nekonečné dílo.   

  Brno – Komín, 17. 11. 2023

  Divadlo Husa na Provázku, Brno – Dora Kaprálová: Nevyletět z Brna, je ze mě zkyslá srna. Režie: Kamila Polívková, dramaturgie: Viktorie Knotková, výprava: Zuzana Sceranková, spolupráce na light designu: Pavla Beranová, hudba: Monika Omerzu Midriaková, asistent režie a dramaturgie: Samuel Špilar, asistentka výpravy, grafika: Kristina Komárková, foto: David Konečný, inspice: Hana M. Senková. Hrají: Matouš Benda, Růžena Dvořáková, Milan Holenda, Dušan Hřebíček, Tereza Maxmilián Marečková, Markéta Matulová. Premiéra 16. listopadu 2023


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 867)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,