Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 828)

  Voní šeříky a poprchává. Objíždím Brno. U nádraží přesedám. Za deště mířím k budově Divadla Radost.

  Múza ševelí, je totiž nepromokavá: Buffalo Bill tenkrát na Morawě léta páně 1906 napsala Vendula Borůvková.

  Poněkud ovlhlý usedám ve sklepení Malé scény.

  Múza oznamuje: V srpnu příštího roku čeká soubor putování po krajanských česko – slovenských centrech v Americe. Inscenace je připravována pro tuto historickou událost.

  Břeskná muzika, kravál, blikající jarmareční bouda…. Foto FB Radost

  Břeskná muzika, kravál, blikající jarmareční bouda s černovláskou šermující pugéty křiklavě ohnivých třásní zahajují podívanou.

  Múza poznamenává: Český loutkař z Rakouského mocnářství se dožaduje pobytu v Americe. Zakotví v trustu neomylného střelce Buffalo Billa.

  Bill je opilec a desperát. Foto FB Radost

  Produkce má půvab nostalgie. Její barevnost patinu zašlosti. Bill je opilec a desperát, jeho fraucimor žárlivou svitou otrokyň. Osud kočovných žen však bývá povětrným. Kam vítr, tam i plášť.

  Z herců sálá energie. Jejich výkony jsou přesvědčivé. Mluví anglicky nebo lámanou češtinou. Hra na Američany je viditelně baví.

  Romantika klukovských let ožívá. Foto FB Radost

  Romantika klukovských let ožívá. Jsem okouzlován jako kdysi.

  Do dění se prolíná příběh mladíka, který se společnosti vnutí na brněnské štaci. Vystupuje jako roztomilá tanečnice kankánu.

  Múza to komentuje: Připomíná Vaška Karase z Bassova románu Cirkus Humberto, což trochu znesnadňuje chápání pozice herce hrajícího českého loutkáře v úvodu představení.

  Harcování americkými dálavami není procházkou růžovým sadem. Foto FB Radost

  Harcování americkými dálavami není procházkou růžovým sadem. Režisérka Joanna Zdrada aktéry jimi vede obezřetně a s humorem.

  Lulu Bell Barbory Dobišarové je hudrující herdekbabou. Bessie Míši Rotterové rozevlátou mucholapkou srdcí. Kateřina Höferová elegantní komentátorkou i krojovanou Čechoameričankou nadšeně pějící dojemnou píseň – Ach synku, synku, doma-li jsi.

  Hodinku zaváté romantiky brzy odvál čas. Foto FB Radost

  Hodinku zaváté romantiky však brzy odvál čas. Belhám se do schodů. Mírně prší.

  Múza říká: Pohledná inscenace. Zábavně výtvarná koláž se skvělým hudebním doprovodem. Výtečný byl představitel dvojrole Buffalo Bill a Bořivoj Horák, pan Herec Vilém Čapek.

  Pokyvuji hlavou. V tramvaji usínám. V Komíně neprší. Šeříky nevnímám…

  Brno – Komín, 13. 5. 2023 

  Divadlo Radost, Brno – Vendula Borůvková: Buffalo Bill tenkrát na Morawě léta páně 1906. Režie Joanna Zdrada, výprava Pavel Hubička, scénická hudba Tomasz Lewandowski, vizuální spolupráce Sebastian Lukaszuk, pohybová spolupráce Hana Achilles, dramaturgie Vendula Borůvková, asistent režie Gabriel Kulíšek, inspice a rekvizity Jana Černá. Hrají – Buffalo Bill, Bořivoj Horák: Vilém Čapek, Bořek Horák: Gabriel Kulíšek, Lulu Bell, Imigrační úřednice: Barbora Dobišarová, Bessie: Míša Rotterová, Mila Sedlacek: Kateřina Höferová, Kozák: Martin Cenek. Premiéra 12. května 2023.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 828)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,