Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 811)

  Držím se a nevzdávám. V chladu chvatně šlapu dlažbu. V podzemí Alfa paláce dávají adaptaci románu Felix Austria oceňované ukrajinské autorky Sofije Andruchovyč.

  Malba Alexey Klyuykov

  Múza huhlá: Stanislavov, město v srdci Haliče roku 1900. Rakousko-Uhersko. Scénář, Eduard Kudláč, Iva Klestilová, Sofija Andruchovyč, režie Eduard Kudláč, hudba Peter Michajdík, scéna a kostýmy Eva Kudláčová – Rácová

  Schody nemám rád. Schodů v HaDivadle je mnoho. Sestupuji a sestupuji.

  Zájem o představení je veliký. Múza konstatuje: Mají vyprodáno!

  Sporé světlo hledá tvář Stefanije (Táňa Malíková). Foto Terezie Fojtová

  Namáhavě se drápu na diváckou elevaci. Múza šeptá: Příběh ukrajinské služky, sirotka Stefanije, a její paní Adely, bohaté dědičky sídla polsko-německého rodu, začíná

  V přítmí dvanáctero stolů. Sporé světlo hledá tvář Stefanije. Olízne blůzku Adely. Z reproduktorů zní hudba. Bublá jako potůčky v rašelině. Jako šum vláken kavylu. Dívčí hlásek vypráví. V hudebních sítinách mluvená slova zanikají. Nic se neděje. Jen mezi stoly přichází silueta Petra, manžela paní domu Adely. Stíny se přesouvají a mlčí. Na horizontu dvě obrazovky vyzařují tvář zmírajícího doktora Angera. Z reproduktoru zaslechnu informaci, že lékař se smiloval, ponechal sirotu v nemocnici, dal jí jméno a udělal z ní služebnou.

  Múza říká: Je to nekonečně dlouhé. Nerozumím tomu. Snad jde o reprodukci rozhlasové seance, možná pokus o moderní podobu melodramu.

  Obrazovky světelně šumí, lékař Anger zemřel.

  Vrcholem Kudláčovy režisérské inscenace se stává brilantně zahraná scéna pohřebního karu, ve které jsou odhalována krutá tajemství zesnulého i jeho rodiny.

  Dvě zkroušené ženy – služka Stefa (Táňa Malíková) a její paní Adela (Magdalena Straková) – sedí proti sobě. Nic neříkají… Foto Terezie Fojtová

  Zoufalé výkřiky nešťastných žen, Adely a Stefi, se mi zarývají do paměti.

  Následná přestavba je nekonečně dlouhá. Dvě zkroušené ženy – paní Adela a její služka Stefa – sedí proti sobě. Nic neříkají. Tma.

  Ozývá se potlesk. Herci se děkují.

  Říkám si, zajímavé, a nesměle odcházím.

  Múza dlouho přemýšlí. Na schodech utrousí větu: Nemohu se zbavit dojmu, že diváci na tomto představení byli navíc

  Brno – Komín, 13. 3. 2023 

  HaDivadlo, Brno – Sofija Andruchovyč, Eduard Kudláč a Iva Klestilová: Požár v šťastném Rakousku. Režie Eduard Kudláč, dramaturgie Matěj Nytra, citovaný překlad Petr Ch. Kalina, titulky Anastasiia Hoisa, výprava Eva Kudláčová Rácová, hudba Peter Machajdík. Obsazení – Stefa: Táňa Malíková, Adela: Magdalena Straková, Petr: Radim Chyba, Josif: Jiří Miroslav Valůšek, Ivanka: Kamila Valůšková, Doktor Anger: Cyril Drozda, Thorn: Miloslav Maršálek, Frau Zarah: Simona Peková, Velvel: Pavel Čeněk Vaculík. Premiéra 24. února 2023. Psáno z reprízy 11. března 2023.

  /Připraveno na vydání 19. 3. 2023 v 0:05h/


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 811)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,