Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 796)

  Nedělní ráno, sníh leží všude. Opatrně našlapuji, snažím se nespěchat. Mířím totiž do milé Polárky a cesta vede z kopce.

  Krása vesmírná a nohy z olova. Sezení je opět na jevišti. Tedy experimentální jako v inscenaci Foglarova příběhu. Škobrtám po stupních a schůdcích dolů i nahoru jsa veden ochotnými pažemi divadelníků. Konečně usedám na nějakou lavici a oddechuji. Na polštářcích přede mnou sedí houf svátečně oděných robátek, za mnou jsou srovnáni dospělí.

  Nahoře nad strakatinou sedadel vybafuje prudký zážeh světla. Zní Dvořákova Novosvětská. Dýmem se do divadelní stráně prodírají stíny. Brebentí, zdá se, že i klnou. Slovům nerozumím. Inscenovaný koncert kapely Davida Smečky Polaris začíná.

  Kapela o sobě říká, že tvoří v žánru orbitálního hard-disca. Foto Ivo Dvořák

  Režii podívané má autorka scénáře Hana Mikolášková. A je to znát. Dynamicky koncipované obrazy vesmírné lodi se spolu s písničkami valí mlhou. Světelné clony, paprsky laserů, poletující komety i zářící hvězdy jsou míseny s příběhem zpívající posádky; vytvářejí kouzelný koktejl, na který hledím s otevřenými ústy.

  Země a Mars / Zastavte čas / Už jsme tu zas / Zastavte čas

  Kytara řve, buben burácí. Letím s kapelou. Objevuji vesmírná tajemství. Snažím se pochopit, co se skrývá za pojmy červí díra, Kentaur, asteroid, Alfa Centauri, Vozka, černá díra. Jsem překvapován vynalézavostí scénických efektů i jejich jednoduchostí.

  Na zemi můžeš se stát slavnou star / Když se ti podaří zaujmout… Filipína Cimrová. Foto Ivo Dvořák

  Na zemi můžeš se stát slavnou star / Když se ti podaří zaujmout / Řek jeden, co neumřel stár / Lepší je shořet než vyhasnout // Mít svůj styl a hvězdný tón / Být jak Sting a star is born //

  Dětí sedí jako pěny. Dívka hrající nebeskou Capellu je pro ně kamarádkou, vzedmutá plachta korábem snů. Šmátrají po něm, chtějí do něj vlézt.

  Písničky jedna za druhou se derou do uší, prskavky prskají a posádka Mise Polaris se navrací.

  Do potlesku zní hymnus: Milování / Svět zachrání / Milování / Svět zachrání / Milování…

  Jdu do kopce. Sníh taje. Našlapuji opatrně.

  Múza se usmívá: Dobré to bylo. Všichni hráli a zpívali s chutí, jako by zítra měl nastat konec světa.

  Kopec je táhlý, trošičku se zadýchávám.

  Múza se ptá: Kapela o sobě říká, že tvoří v žánru orbitálního hard-disca, co si o tom myslíte?

  Jestli neusnu, budu tvrdě přemýšlet… Foto Ivo Dvořák

  Múzo milá, až doklouzám k zastávce, sednu na tramvaj a pojedu domů dojíst snídaňovou polévku. Potom si lehnu, a jestli neusnu, budu tvrdě přemýšlet. Třeba o tom, jak dnes hráli na orbitě ten jejich disco-hard. 

  Je poledne, pá, kručí mi v břiše, pá, mám hlad, pá, zpívám, pá, mizím, pá!

  Múza se zubí: Pá, Papageno, pá…

  Zpívám a mizím.

  Brno – Komín, 24. 1. 2023 

  Divadlo Polárka, Brno – Mise Polaris 5 aneb Zažij vesmír na vlastní uši. Scénář a režie: Hana Mikolášková, texty písní: Hana Mikolášková a David Smečka, hudba: David Smečka, dramaturgie: Alžběta Michalová, light design: Jakub Kubíček, kostýmy: Kateřina Doleželová. Osoby a obsazení: Dave – David Smečka, Betty – Alžběta Filipová, Su-ki – Tomáš Gyanpuri Sukup, PíDžej – Jáchym Panáček, Lajka – Jan Laichman, Vojta Vojtěch, Surý And special stars Capella – Filipína Cimrová, Alfa – Vít Malecha. Premiéra 22. ledna 2023


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 796)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,