Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 793)

  Čas chvátá, Země se točí, byly Vánoce, máme nový rok – je příhodná chvíle pro návštěvu divadla.

  Múza je řečná. Ruth Wolffová je vynikající lékařka, zakladatelka váženého soukromého Alzheimerova institutu. Aspiruje na získání Nobelovy ceny. Řídí chod ústavu přísně a nesmlouvavě. Britský dramatik a režisér Robert Icke vytvořil adaptaci dramatu Profesor Bernhardi od Arthura Schnitzlera. Soubor Mahenovy činohry ji pod názvem Doktorka s úspěchem uvádí od 25. května 2021 v divadle Reduta. To jste zrovna pobýval na nemocničním lůžku…

  Byla to vážná mezní situace, múzo. Stále cítím charakteristický odér operačního sálu.

  Vlahý nedělní večer májový a běžná banalita.

  Cyniku.

  Ve středu jeviště se otáčí prosklená kubistická kukaně ordinace. Foto NdB

  Hlediště je plné, mladí lidé brebentí. Soukám se doprostřed první řady. Čupřinatý hoch skáče z hrany forbíny do úzké mezery vedle mne. Trochu mu to sklouzne. Dřevo třeská o dřevo.

  Nenechte se rušit, špitá múza, divák je nezbytnou součástí představení…

  Přivírám oči.

  Šéfová přijala k ošetření čtrnáctiletou dívenku s rozsáhlou sepsí organismu. Foto NdB

  Ve středu jeviště se otáčí prosklená kubistická kukaně ordinace. Ostře světelná křivka sviští prostorem. Na klinice je rušno. Šéfová přijala k ošetření čtrnáctiletou dívenku s rozsáhlou sepsí organismu po laicky provedené interrupci.

  Točící tvar vrhá na scénu rozrušené lékaře, asistenty, personál. A také kněze žádajícího přístup k umírající pacientce, aby jí mohlo být uděleno poslední pomazání. Tvrdohlavá šéfka přání kněze odmítne, dívka zemře a na klinice propuknou spory.

  Z úmrtí se stává problém vedoucí k sesazení doktorky, zakladatelky institutu, z postu ředitelky. Foto NdB

  Z úmrtí se stává problém vedoucí k sesazení doktorky, zakladatelky institutu, z postu ředitelky. Intriky, úhybné manévry a účel světí prostředky. Co bylo interní, je náhle věcí veřejnou. Je ohrožena pověst i samotná existence Alzheimerova institutu. Předsedkyně správní rady doporučuje ředitelce veřejnou omluvu. Ta ji z principu mravního odmítá.

  Skvěle režírovaná inscenace běží v tempu noblesní „konverzačky“. Všichni hrají znamenitě.

  Doktorka si otrockou svázanost s finančními dary soukromých donátorů neuvědomuje a boj prohrává. Ve funkci je nahrazena předsedkyní správní rady.

  Skvěle režírovaná inscenace běží v tempu noblesní „konverzačky“. Foto NdB

  Odcházím z divadla.

  Múza chválí. Vynikající detektivka s mnoha podezřelými, ve které vrahem není nikdo.

  Dívenka však zemřela. Jsou tedy viníci.

  Kdo je ale na vině? Rodič, který neuhlídal své dítě, nebo lékaři, kteří nedokázali smrti zabránit, či snad, nedej Bože…

  A co takhle peníze, múzo?

  11. 1. 2023

  Národní divadlo Brno – Robert Icke: Doktorka. Překlad Pavel Dominik. Režie Lukáš Brutovský. Dramaturgie Miro Dacho, Barbara Gregorová, Scéna Pavel Borák, Kostýmy Diana Strauszová, Hudba Lukáš Brutovský, Projekce Matouš Ondra. Osoby a obsazení: Ruth Wolfová – Hana Tomáš Briešťanská, Charlie – Tereza Richtrová, Roger Hardiman / Druhý – Martin Siničák, Kněz Jacob – Petr Kubes, Otec – Roman Nevěčný, Paul Murphy / Druhý – Ivan Dejmal, Michael Copley / Moderátor – Michal Bumbálek, Brian Cyprian – Vladimír Krátký, Sekundář / Pátý – Viktor Kuzník, Rebecca Robertsová – Jana Štvrtecká, Jemina Flintová – Petra Lorencová, Sami – Veronika Lapková. Premiéra 25. května 2021 v divadle Reduta. Psáno z reprízy 2. ledna 2023.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 793)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,