Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 787)

  Múza ruší můj klid: Zeyerova tragédie Neklan se s přízní jevišť příliš nesetkávala. Autor ji vydal knižně a v její scénickou podobu snad ani nedoufal. Dramaturgie Mahenovy činohry ji po zásluze objevuje jako poklad české dramatické tvorby. Hru psanou lumírovským blankversem přebásnil a do současnosti adaptoval Jaroslav Vostrý. V režii Štěpána Pácla ji dnes uvidíte.

  Večer je chladný, koberec v Mahenově divadle plyšový, v hledišti příliš tepla není.

  Múza se ke mně naklání: Je neradostná doba, chmurný čas, Čechami zmítá lucká válka. Tři znešvaření bratranci usilují o královskou korunu. Dravý válečník Vlastislav, diplomatický intrikán Krasník, právoplatným vládcem je však třetí z nich, lstivý Neklan.

  Chvíle vydechnutí. Opona mizí, bájná minulost vstává z popela.

  Zpod závěsu vklouzávají, či spíše vlézají do dění aktéři. Foto NdB

  Mechem obrostlí siláci nesou trůn s tajemnou matkou rodu Strabou, zpod mechového závěsu vklouzávají, či spíše vlézají do dění aktéři. Pronášejí dlouhé monology. Hlasy jsou nosné, zvoní, řinčí, hlaholí. Hereckým tirádám je rozumět.

  Múza poznamenává: Hraje se velké divadlo!

  Vzpomněl jsem na slova režiséra Hajdy: Nejde jen o to, co se říká, ale jak se to říká.

  Práce se světly, kostýmy, scénování vzbuzují úžas. Foto NdB

  Práce se světly, kostýmy, scénování vzbuzují úžas. Vodní koupel v dramatickém výjevu Tyra s Klimbou je působivě překvapivá, zrovna tak magické projíždění ikonické, v posvátná roucha oděné Svatavy, kolem Vlastislava.

  Krvavý východ měsíce, nasvícení hledištního lustru, šerosvity, deště a planoucí vatra, ve které shoří prababička Straba, jsou výtvarnými kouzly mimořádného představení.

  Není jednoduché orientovat se v krutém zápolení o český trůn. Foto NdB

  Není však jednoduché orientovat se v krutém zápolení o český trůn. Z proklamací a jednání mocných protagonistů je cítit bezbřehou tupost hrdinné rvavosti v protikladu s touhou vyhnout se válečnému běsnění.

  Neklan se jeví být liškou nad lišáky. Obratně se nechává ve zběsilém boji zastupovat a po vyvraždění nesmiřitelných zůstává jediným vládcem.

  Múza dí: Velkolepé politické divadlo, výtečná inscenace!

  Traduje se divadelní rčení: Kvalitu režiséra poznáte dle toho, jak mu hrají herci. Páclovi aktéři si vedou mistrovsky. V představení není malých rolí. Herci září. Jsou lesknoucími démanty v pravém slova smyslu. Martin Sláma, Tomáš Šulaj, Petra Lorencová, Ivan Dejmal, Petr Kubes, Roman Nevěčný, Bedřich Výtisk, Isabela Smečková-Bencová, Jan Grygar, Hana Drozdová, Barbora Horčičková a Jakub Svojanovský jsou hvězdným týmem. Velkou měrou přispívají k úspěchu.

  Páclovi aktéři si vedou mistrovsky. Foto NdB

  Múza dodává: I scénická hudba je uhrančivá

  Dlouhý potlesk je odměnou tvůrcům výtečné inscenace.

  Unavený opouštím po třech hodinách divadlo.

  Múza se třese: I když na jevišti plály ohně, v sále bylo chladno. Druhou řadou vanul ledový průvan. To ovšem nemění nic na faktu, že Neklan byl uměleckým zážitkem…

  Pro mne činoherní inscenací roku, dodávám a mnu si prochladnutá kolena. Noční tramvaj drnčí a klinká.

  Doma si vařím čaj.

  Brno – Komín, 7. 12. 2022 

  Národní divadlo BrnoJulius Zeyer, Jaroslav Vostrý: Neklan. Režie Štěpán Pácl, dramaturgie Jaroslav Jurečka, scéna Antonín Šilar, kostýmy Matěj Sýkora, hudba Marko Ivanović, jazyková spolupráce Eva Spoustová. Osoby a obsazení – Neklan: Martin Sláma, Vlastislav: Tomáš Šulaj, Straba: Bedřich Výtisk, Klimba: Petra Lorencová, Krasnik: Ivan Dejmal, Tyr: Roman Nevěčný, Kruvoj: Petr Kubes, Klen: Jan Grygar,  Svatava / Posel: Isabela Smečková – Bencová, Durink: Jakub Svojanovský, Hostivít: Hana Drozdová, Zbislav: Barbora Horčičková j.h., Chlupáči: Václav Kalus, Viktor Hanačík, Marek Ptáček, Robert Petřvalský – všichni j.h. Premiéra 2. prosince 2022 v Mahenově divadle, Brno.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 787)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,