Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 518)

  Kdykoliv zavítám do BuranTeatru, zvědavě se koukám po jeho stěnách. Vestibul, schodiště i foyer jsou zdobeny písmeny osobitých tvarů, výstavami obrazů, artefakty a informacemi. Kdykoliv přijdu, výzdoba je jiná, nová… Tentokrát se na mě smál nápis Jsi Buran?

  Na schodech povídá múza Mab: Hele, vystavují tady černobílé variace na kouli Gabriela Bardou, docela se to sem hodí… Drobné bílé kuličky rozsypané na bílé ploše, bílá, černě orámovaná boule s vyčesanou ofinkou, koule jen tak zavěšená…

  V sále skrovná elevace snad pro čtyřicet divákú. Na hrací ploše černý koberec zvaný baletizol. Ve vaničce pohybuje pažemi dívka zahalená v závoj z organtýnu. Na podlaze v hloubi dějiště svítí oko reflektoru.

  Mab našeptává: Ondina, Malá mořská milovaná je autorskou inscenací kombinující prvky činohry, tance a prvky „fyzického divadla“. Je inspirovaná mořskými vílami, rusalkami a tuleními ženami.

  Hudba předstírá, že je šuměním moře. Dívka ve vaničce promlouvá: Člověče, jsi krásný, dojímáš mě. Pojď blíž, chci tě poznat. Ruce se jí vlní.

  Nad okem majáku muž jménem Hans vylévá z kbelíku vodu. V rukou se mu zjevuje pěna, mořská tříšť. Artistními pohyby oživuje nádoby. Klouže na nich temnem zvlněných plání. Volání mořské nymfy neodolá. Jsem Ondina…

  Jsem Ondina… Foto Tereza Sikorová

  Vlnění vodních vírů, ovíjení paží, doteky dlaní, muž má touhu rozsévače… Šumící moře je hlučné, pohlcuje hlas víly. Vzplanutí lásky je vyjádřeno tancem. Hans krouží kol Ondiny.

  Je to snad sen?, ptá se Mab.

  Vzplanutí lásky je vyjádřeno tancem (Martin Dvořák a Lucie Hrochová). Foto Tereza Sikorová

  Víla vystupuje z vaničky. Člověk je okouzlen. Hansovy pohyby vláční. Těla milenců se proplétají. Poryvy hudby jsou silnější mořské bouře.

  Vztah pohádkových tvorů je nerovný. Hansova představa se míjí se snem Ondiny. Jejich štěstí je krátké. Ondina je odvrhnuta. Navrácena moři. Do vaničky. Hans se polévá vodou. Pěna mu ulpívá ve vlasech. Tragédie pohádkové lásky je u konce.

  Hansova představa se míjí se snem Ondiny. Foto Kateřina Rusňáková

  Mab šeptá: Dlouhodobé soužití pohádkových bytostí počatých v rozdílných prostředích není možné…

  Tvůrci představení jsou obdarováváni kytičkami.

  V zamyšlení opouštím BuranTeatr… Mab řekne: Milovník experimentu je asi spokojen. Poslední listopadový den se mu vydařil…

  Je to snad sen? Foto Tereza Sikorová

  Poryv chladu se prohnal Kounicovou ulicí…

  Brno – Komín, 4. 12. 2019

  ProART, Brno – Lucie Hrochová: Ondina – Malá mořská milovaná (Experimentálně-klasická, činoherně-pohybová kreace o mořských pannách a vílách napříč kulturami a časem). Scénář: Lucie Hrochová, režie, choreografie: Martin Dvořák, kostýmy: Jindra Rychlá, hudba: Jan Hanák. Účinkují: Lucie Hrachová, Martin Dvořák. Premiéra v BuranTeatru 30. 11. 2019.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 518)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,