Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 356)

  Divadelník odchovaný Evou Tálskou a jejím Studiem Dům – současný ředitel brněnské kulturní organizace KVS Tomáš Pavčík – režijně připravil a na scéně Divadla Polárka uvedl příběhy Lewise Carrolla Alenka za zrcadlem.

  Den byl parný, dětí a rodičů v divadle hodně…

  Jeviště skrývala plátěná stěna se zrcadlem uprostřed. Před portály seděla zvířata a na židličce se rozvalovalo medvídě. Na forbíně stál stolek a na něm šachovnice s figurkami. Ze sálu přišla na jeviště dívenka v modravých šatičkách. Koukla do zrcadla a začala si povídat s méďou. Dívenka byla kurážná a jmenovala se Alenka. Medvídek byl drzý a neposedný. Zrcadlo zmizelo. Zmizela i plátěná stěna.

  Ztichlým divákům se otevřel pohádkový svět divadelních kouzel. FOTO DP

  Ztichlým divákům se otevřel pohádkový svět divadelních kouzel.

  Černá královna v dlouhé róbě se drobnými krůčky posouvala po políčcích černobílé šachovnice. Kozel a Kůň jeli vláčkem. Květiny měly podoby lidí. Bratři Tidlidum a Tidlity i veršotepec Hupity Dupity, byli legrační a zvířátka ožila a hrála na kytary, na píšťaly i na klavír. V lese zapomnění se zpívala opera. Pan Vajíčko měl nožičky a ručičky, lev bojoval s jednorožcem a Černý jezdec s bílým soupeřili o Alenčinu přízeň. Alenka byla se všemi kamarád. Chodila po šachovnici, nechala se vozit, rozprávěla s Černou i Bílou královnou, skotačila, zpívala, bylo jí plné jeviště. Když všechen ten rej ustal a Alenka se opět ocitla před zrcadlem pohádkového pokojíčku, byla jí na hlavičku vsazena královská čelenka. Právem… Stala se hrdinkou i hvězdou. Diváci ji odměnili potleskem a zvoláním bravo…

  Hlasité bravo si zaslouží Anna Marie Havířová hrající Alenku. FOTO DP

  V představení zněla zdařilá scénická hudba i písničky Davida Smečky v podání kapely Radovánek. Scéna Matěje Sýkory spolu s kostýmy Lucie Sedlákové měly „milost“ dětského pohledu a režie Tomáše Pavčíka zkušenost umělce, který rozumí duším malých návštěvníků. Hlasité bravo si zaslouží nejen Anna Marie Havířová hrající Alenku, ale i herečky, herci a hrající hudebníci – Kateřina Veselá, Alžběta Filipová, Kateřina Francová, Vít Piskala, Alfred Texel, Lukáš Daňhel, Matěj Záhořík, Tomáš Sukup Gianpuri, Radovan Kramář a kapelmajstr David Smečka. Jejich elán a energie působily v sobotním vedru jako osvěžující elixír.

  Divadlo Polárka završilo inscenací Alenka za zrcadlem úspěšnou sezonu. FOTO DP

  Divadlo Polárka završilo inscenací Alenka za zrcadlem úspěšnou sezonu, ve které se podařilo stabilizovat umělecký i technický soubor a přesvědčit brněnskou veřejnost o oprávněnosti bytí na kulturní mapě města.

  Brno – Komín, 20. 6. 2018

  Divadlo Polárka, Brno – Lewis Carroll: Alenka za zrcadlem. Scénář: Jan Krajčirovič a Tomáš Pavčík, režie: Tomáš Pavčík, dramaturgie: Tereza Lexová, scéna: Matěj Sýkora, kostýmy: Lucie Sedláková, hudba: David Smečka, pohybová spolupráce: Tomáš Sukup Gyanpuri, Barbora Bielková. Obsazení: Alenka – Anna Marie Havířová j.h. / alternace Anežka Pohořelická j.h.; dále hrají Kateřina Veselá, Alžběta Filipová, Kateřina Francová, Vít Piskala, Alfred Texel, Lukáš Daňhel, Matěj Záhořík. Kapela Radovánek: David Smečka, Tomáš Sukup Gyanpuri, Radovan Kramář j.h. Premiéra 16. června 2018, Divadlo Polárka – Velká scéna, Brno.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 356)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,