Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 342)

  Sluníčko pálilo, věkovitá sakura kvetla tisícerými chomáčky květů, rodiče s dětmi šli provoněným chodníkem. Někteří si prohlíželi sérii výtečných plakátů inscenací Divadla Polárka od grafika Štěpána Žampacha zavěšených ve výklencích boční zdi. Vkusné dřevěné rámy dodávaly kolekci vzhled výstavní galerie pod širým nebem.

  Ve foyeru se zvonilo na zvoneček, pan v černém plášti zval přítomné k prohlídce pohádkové sbírky. Děti i dospělí stoupali po schodech do drobného kabinetu s exponáty ptáků, zvířátek, preparátů z nakrájených hříbků a sušených kvítků. Z bílé tašky vykukovalo velké vosí hnízdo a na bidélku lelkovala modravá sojka. Uprostřed komůrky pokládal bradatý pán na meotar větvičky. Lístky a jejich tvary promítal na stěnu v podobě surrealistických obrázků.

  Je-li Měsíc v úplňku, dějí se příběhy neuvěřitelné… FOTO DP

  Po schodech stoupal tajemný bělokněžník ve špičaté kápi a černých ponožkách. Proplížil se mezi dětmi a vystavenými exponáty. Shýbnul se k veliké lastuře. Otevřel ji. Na jejím dně zářila obrovitá perla. Bělokněžník mumlal: Je-li Měsíc v úplňku, dějí se příběhy neuvěřitelné… Vzal zářící kouli do rukou, sestoupal ze schodů a volným krokem mířil chodníkem podél plakátů do lůna divadla. Děti s rodiči jako ve snu kráčely za ním…

  Na Malé scéně čekalo překvapení. … FOTO DP

  Na Malé scéně je čekalo překvapení. Úzkým otvorem se museli vecpat do teplého iglú bělostného stanu. Pod nohami se jim drolila drť kůry jírovců. Na plátěné kupoli se míhaly fantaskní stíny křovisek a býlí. Mezi nimi plula bělostná koule nebeské luny.

  Sotva se diváci v přítmí rozkoukali, vnikli do stanu dva bezdomovci. FOTO DP

  Sotva se diváci v přítmí rozkoukali, vnikli do stanu dva bezdomovci. František, vyloupnutý z kaštanové slupky, a Anežka, která vyrostla v semínku slunečnice. Na starém kuchyňském stolku zapálili plynový vařič, udělali těsto, nastrouhali jablíčka a v termovce pekli táč. Anežka se stala čilou hospodyňkou a František často pospával. Pohádka plynula a v iglú bylo dost vedro. Po hodince byl štrůdl upečen, ze semínka vyklíčila slunečnice a pohádky byl konec.

  Herci se snažili moc. Nejlépe se vedlo zkušenému vypravěči Matěji Záhoříkovi. Pochvalu si zaslouží i neobyčejné řešení scény od Kristýny Täubelové. Až se režii podaří zacelit neakční pauzy a herci zvolí výrazně plastickou mluvu, bude inscenace patřit mezi úspěšná představení.

  Děti byly okouzlené. FOTO DP

  Děti byly okouzlené, přítomný autor Radek Malý se tvářil spokojeně.

  Brno – Komín, 24. 4. 2018

  Divadlo Polárka, Brno – Radek Malý: František z kaštanu, Anežka ze slunečnic. Scénář: Karolína Ondrová, Jan Cimr, režie: Jan Cimr, dramaturgie: Karolína Ondrová, hudba: Markéta Husková, výprava: Kristýna Täubelová. Hrají: Lubomír Stárek, Alžběta Filipová, Matěj Záhořík, Jakub Špiřík, Adam Hlavatý. Premiéra 21. dubna 2018 na Malé scéně Divadla Polárka.

  Radek Malý. FOTO archiv

  Radek Malý (*1977), básník, překladatel, autor knih pro děti – v roce 2006 a 2012 dostal Magnesii Literu za poezii.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 342)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,