Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 341)

  Touha porozumět se často ztrácí pod nánosy strachu a záměrné nevědomosti… Tak nějak to napsala v programu k inscenaci You ruské dramatičky Olji Muchinové studentka dramaturgie Eva Lietavová.

  Hledačství tvůrčího tria – Barbory Chovancové (režie), Karolíny Srpkové (výprava) a Evy Leitavové (dramaturgie) – muselo být podobné práci archeologů. Studentky rozkryly tajemství autorky, často nazývané Čechovem v sukních, a pronikly do duší jednajících postav hry. Jestliže u Čechova platilo, visí-li na stěně puška, musí vystřelit, u Muchinové putuje z rukou do rukou bubínková pistole. Střílí se z ní, ale oproti Čechovovi jsou střely milosrdnější, nezabíjejí, jen zraňují… U Čechova vidí mnozí spásu v Moskvě, u Muchiny hrdinové z Moskvy prchají…

  Středobodem domácího dění je letitá pohovka a opelichané křeslo. FOTO archiv JAMU

  Karolína Srpková zarámovala kamrlík s úzkou vstupní chodbičkou strohostí nízkého stropu a povlávajícími závěsy z igelitu. Jeho stěny polepila šednoucími tapetami. Středobody domácího dění učinila letitou pohovku a opelichané křeslo. Do rohu bytové klícky postavila pianino, na drobný stolek láhve s vodkou, skleničky a dva barevné hrníčky, které rodině kdysi daroval Lenin… Výtvarnice se strefila i do kostýmování herců. Šedivá strakatost svršků, obutí a butelky v kapsách i v záňadří vypovídaly o charakteru společnosti a doby.

  Barboře Chovancové se podařilo stvořit věrohodný prostor pro setkávání generací bojících se o budoucnost. FOTO archiv JAMU

  Barboře Chovancové se podařilo stvořit věrohodný prostor pro setkávání generací bojících se o budoucnost. Několikerým zastavením běhu představení valícím se mračnem válečného prachu dokreslovala podvědomí strachu Moskvanů… Vedla herce k pravdivosti projevu.

  V rolích dvou divých žen řádily Simona Fedorková a Alžběta Trembecká. FOTO archiv JAMU

  Aňa Svetlany Hruškovicové byla rozdychtěnou Moskvankou hledající lásku jako záchytný bod štěstí. Věčně opilý Andrej Tadeáše Horehleď, skrýval žal srdce pod vousy zarostlé tváře. Připutoval do Moskvy zdaleka a lásku ani štěstí v ní nenalezl. Hubeňour Seva, historií hroutícího se Svazu prošlý alkoholik, ťapal v ponožkách nekonečně marným život. Podobu mu vtisknul charismatický Jakub Spišák. Tajemnou, odkvétající a nešťastně šťastnou Sestru zobající milence jako jednohubky vytvořila Eliška Machačová. Výřečného Dmitrije zpodobnil v postavě milovníka-trubce pohledný Patrik Földesi. Jevištěm rejdily dvě tučné, odporně se šklebící ikony všeho zlého a nepěkného. V rolích těchto dvou divých žen řádily Simona Fedorková a Alžběta Trembecká.

  Inscenace o lidech, kterým osud přisoudil žít v srdci rozpadající sovětské velmoci, je úspěchem studentů 4. ročníku Ateliéru muzikálového herectví JAMU. FOTO archiv JAMU

  Představení dosáhlo překvapivé krásy ve chvílích, kdy Hanou Foss zhudebněné verše Sergeje Jesenina – Šlehá plamen, požár modrá se zpívané á capella – zazněly sálem jako poslání.

  Inscenace o lidech, kterým osud přisoudil žít v srdci rozpadající sovětské velmoci, je úspěchem studentů 4. ročníku Ateliéru muzikálového herectví JAMU.

  Brno – Komín, 12. 4. 2018

  Divadlo na Orlí, Brno – Olja Muchina: YOU. Překlad: Vlasta Smoláková, režie: Barbora Chovancová, dramaturgie: Eva Lietavová, výprava: Karolína Srpková, hudba: Hana Foss, pohybová spolupráce: David Strnad, produkce: Jakub Julina, světla: Josef Havelka, zvuk: Vojtěch Fišera, jevištní technika: Lucie Pařízková. Hrají studenti 4. ročníku Ateliéru muzikálového herectví MgA. Stano Slováka. Premiéra 8. 4. 2018 v Divadle na Orlí. Psáno z reprízy 9. 4. 2018.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 341)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,