Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 274)

  U Buranů mají vymalováno. Za pomoci přátel, svými prostředky a silami, zvelebili domovské sídlo v útulný stánek divadelního pokusnictví. Zhotovili prodejní bar, pořídili stolky a židličky do foyeru, umyli obrovitá skla oken, vysmýčili podlahy, instalovali výstavu velkoplošných obrazů a se zářícími zraky, s tmavými kruhy pod nimi, vítali návštěvníky premiéry…

  Radost zachvátila přítomné. Protože dobrá věc se podařila… Divadelní komiks Železný major II. si nemohl přát lepší atmosféru…

  Pětice komiků vybavených smyslem pro humor hrála s lehkostí příběh města Brna napadeného agenty říše mamonu a zapomnění. Scénář hrajícího Zdeňka Kociána prošpikovaný brněnským „hantecem“, výrazy kroucené angličtiny a názvy městských čtvrtí i ulic našel v režisérovi Pavlu Baďurovi dobrého vykladače. Navlékal textové vtipnosti v rychlém tempu jako pomyslné korálky na lanko jevištního dění. Hravost, rychlopalná zřetelná mluva, stylizovaný pohyb, náznakovost situací, popěvky, na plátno promítané obrázky komiksu s bublinami a slovy i vypointované gagy vyvolávaly v obecenstvu výbuchy smíchu.

  Hravost, rychlopalná zřetelná mluva, stylizovaný pohyb, náznakovost situací, popěvky… FOTO ÁŠA SÁROVÁ

  Hlavou mi prolétla vzpomínka na dávná představení nočních kabaretů v bývalém kinu Jalta. Lubomír Černík, Vilda Blažek a Vilém Lamparter podobným způsobem lechtali bránice chechotu chtivých Brňanů… Stále si pamatuji Černíkovu anekdotu: Říká paní, jedu na dovolenou do Bad Badenu – druhá jí odpovídá, já pojedu do Bystrc – Bystrce a také se tím nekasám… Zrovna tak mi do paměti vklouzla jedna z „hlášek“ Železného majora: Brno dělá z lidí lepší lidi a ze Slováků lidi

  Už jenom jména rolí vzbuzují úsměv na tváři. Superhaifa, Megakoc, Mr. Šnicl, Ninžabák či Dr. Chechták mají v sobě cosi brněnsky poetického… Vody brněnské přehrady – priglu, byly evokovány zpomalenými pohyby tonoucího a bublinami z bublifuku. Vila Tugendhat jako bělostné připomenutí zel minula. Vzlétání všude přítomných holubů, poplácáváním dlaní do svaloviny rukou. Kapky deště ztvárňoval klapot půvabných dívčích nehtů na dřevo.

  Aktéři Železného majora II. hledali pět spravedlivých, aby bylo zachráněno město před záhubou. FOTO ÁŠA SÁROVÁ

  Když se v komiksové bublině vyhouplo slovo „kurva“, bylo mi jako kdysi pradávno, kdy se na představení divadla „X“ četly verše z toaleťáku a paní Suchomelová při zaslepeném stoupání po příčkách žebříku narazila hlavou do stropu, až omdlela. Zašeptal jsem: Proč to slovo, proč…?

  Aktéři Železného majora II. hledali pět spravedlivých, aby bylo zachráněno město před záhubou. Nedařilo se jim. Nezdar komentovali slovy: Pět spravedlivých nelze najít na celé Moravě, natož pak tady v Brně… Potutelností v inscenaci zaznělo mnoho… Další z nich: Svištící limuzína srazila dva studenty. Žádná škoda. Byli z filozofické fakulty… Dostalo se i na otázky televizního AZ kvízu a na jejího populárního spíkra Aleše Zbořila. Na hrad Veveří směřoval Her Gott, orloj netloukl, Kometa nezářila, jen nejvyšší tower města měla svou správnou míru – 111  metrů.

  o kopci lehkonohých taškařic pět komiků dotlačilo divadelní káru do cíle. FOTO ÁŠA SÁROVÁ

  Po kopci lehkonohých taškařic pět komiků dotlačilo divadelní káru do cíle. Vše dopadlo optimisticky. Město Brno bude žít v očekávání Železného majora III. Herci Pavel Novák, David Tchelidze, Zdeněk Kocián, Alžběta Vaculčiaková, Lucie Ingrová pod režijním vedením Pavla Baďury převzali štafetový kolík brněnského kabaretního humoru. A to je dobře. Nejen pro Brno.

  S kamarádkou Mab jsme kvapili omoklými ulicemi města. Jindy na slovo skoupá múza chrlila ze sebe nadšená slova. Chválila dovednosti Buranů a jejich osobitý humor. Při mluvě se vyhýbala výkopům na chodnících. O jeden jsem zakopl. Pak že se v Brně nic dobrého neděje. Děje. A dost.

  Rozpršelo se…

  Brno – Komín, 26. 9. 2017

  BuranTeatr, Sokolský stadion, Kounicova 22, Brno – Zdeněk Kocián: Železný major II. Divadelní komiks. Režie: Pavel Baďura, výprava: Lucie Sedláčková, kreslíř komiksu: Martin Šťastný, hudba: Adam Hlavatý, světla: Tomáš Tušer, produkce: Barbora Rosochová, asistent režie: Pavel Stříž, grafika: Simona Vaškovičová. Osoby a obsazení: Superhajfa – Lucie Ingrová nebo Kristýna Hulcová, Magakoc – Alžběta Vaculčáková, Dr. Chechták – Zdeněk Kocián, Mr. Šnicl – Pavel Novák, Ninžabák – David Tchelidze. Premiéra 23. 9. 2017.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 274)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,