Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 243)

  Vystrojená dáma jemných gest v klobouku, na vysokých podpatcích, se silně nalíčenou tváří a krakonošskými vousy se špacírovala foyerem Divadla Polárka. Unylý klaun skrýval obličej za kulatým terčem alpakového tácu s třemi vrtanými otvory. Jsem Luna, pojďte za mnou do pohádky, opakoval tichým hláskem a gestíčkem dlaně vybízel k procházce divadlem.

  Jsem Luna, pojďte za mnou do pohádky… FOTO archiv DP

  Malí, větší i velcí se řadili v zástupy a husím pochodem sestupovali po schůdcích do hloubek hracího sálu. Prošli forbínou a s posvátnou úctou vnímali sufity, reflektory, jevištní tahy i černě natřená prkna, co prý znamenají svět. V malé komůrce velká dáma jemných gest nabízela pozornost – vlastnoručně vykouzlený mošt mladosti… Ale Měsíc již vybízel k další pouti. Jako duch stoupal po schodech: Pojďte za mnou do pohádky… Jako korálky královny Mab jsme se průrvou v plachtoví roztržené noční oblohy, vkutáleli do krajiny nebeského snu.

  Prosklená, blikající skříň, umně vybělený, vykotlaný vysoký pařez, s kořeny v podobě muřích nohou, rumělkový divan a kouř…

  Krákající dívka dostala podobu poletujícího havrana a na kanapi se zjevila spící, střapatá Malá čarodějnice, co je jí pouhých sto dvacet sedm let. FOTO archiv DP

  Ve velké tichosti hledali diváci místečka ke složení svých kostiček a kostí… Ale to už statná dáma zjemnělými gesty předváděla kouzla a my byli v čarodějově chaloupce. Krákající dívka dostala podobu poletujícího havrana a na kanapi se zjevila spící, střapatá Malá čarodějnice, co je jí pouhých sto dvacet sedm let.

  Herci pohádkou žili a čarovali. Místy se zdálo, že se chaloupkou vznášejí a k tomu si jen tak mimochodem prozpěvují. Kniha kouzel jiskřila, dýmalo se z ní, kolem listů létaly blikavé příšerky, trčely z ní živé, hýbající se prsty.

  Malá čarodějnice byla vousatá, protože to byl rozšklebený kluk. FOTO archiv DP

  Děti seděly jako pěny, ústa a oči dokořán… Měsíček hrál na ukulele a byl bledý. Dáma se tetelila, dělala baf a větrný vír ji vtahoval do skříně. Havran radil a létáním byl posedlý. A malá čarodějnice byla vousatá, protože to byl rozšklebený kluk. Vyváděl takové pohybové kousky, že jsme si říkali, tenhle ten dareba je pravá, nefalšovaná čarodějka.

  Jeden malý chlapeček se neustále smál a jeden odrostlejší chtěl vytrhnout havranovi pero. Ale to mu bdělý tatínek rázně překazil.

  V nejlepším gejzír divadelní fantazie přestal tryskat a pohádky byl konec… FOTO archiv DP

  V nejlepším gejzír divadelní fantazie přestal tryskat a pohádky byl konec…

  Děkování herců bylo dlouhé, potlesk velký, upřímný a zasloužený. Slova chvály si zaslouží autorka scénáře, hudby a režisérka Anna Duchaňová, která ruku v ruce se scénografkou Marií Jiráskovou vykouzlila mimořádné představení pro děti i dospělé.

  Matěj Záhorčík udivoval šarmem mužné dámy a střídáním hereckých poloh čarodějné laskavosti se žlučovitou zlobou. Kateřina Veselá prokázala smysl pro komediální polohu ptáka havrana, kterému vtiskla ženský půvab. Jakub Špiřík, výtečný muzikant si v postavě Měsíc ověřil, že má i na činoherní role. Byl smutným klaunem. Pomyslný vavřínový laur patří vynikajícímu hereckému výkonu klauna a komika Tomáše Sukupa v roli Malé čarodějnice.

  Bravo!

  P. S. Malá čarodějnice je československý animovaný televizní seriál z roku 1984 poprvé vysílaný v rámci Večerníčku v listopadu téhož roku. Seriál vznikl na základě knihy Malá čarodějnice německého spisovatele Otfrieda Preußlera. Původně vznikly tři epizody, následně bylo dotočeno dalších 11 epizod. Na motivy knihy a epizod seriálu vznikl i scénář divadelního představení.

  Brno – Komín, 24. 4. 2017

  Divadlo Polárka, Brno – Ottfried Preussler: Malá čarodějnice. Scénář a režie: Anna Duchaňová, dramaturgie: Petr Pola, scéna a kostýmy: Marie Jirásková, hudba: Anna Duchaňová, výroba scény: Vojtěch Havelka, výroba loutek: Marie Jirásková, Vojtěch Havelka, výroba kostýmů: Gabriela Budíková, grafická spolupráce: Matěj Kašpar Jirásek, hudební spolupráce: Tomáš Sukup, Michal Němec, světla, zvuk: Jakub Marada. Osoby a obsazení – Malá čarodějnice: Tomáš Sukup, Havran: Kateřina Veselá, Teta Bimbulová: Matěj Záhořík, Měsíc: Jakub Špiřík. Premiéra 22. 4. 2017 na Malé scéně Divadla Polárka.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 243)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,