Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 180)

  V programovém lístku k inscenaci Buranteatru Univerzální sci-fi jsem si přečetl překvapivé krédo významného výtvarníka Vladimíra Kokolii: Herci zahrají kohokoliv, proto musejí být drženi v divadlech. Jinak by v realitě hráli kohokoli a získali šílenou moc.

  FOTO archiv Buranteatru

  FOTO archiv Buranteatru

  Variabilní sál byl rozdělen na třířadou diváckou elevaci ve tvaru „el“. Michal Rašovský v roli scenáristy poněkud nervózně přešlapoval, když vysvětloval, že nám bude předvedeno, jak vzniká televizní seriál sci-fi. Sci-fi vlastně nikdy nebylo, aby nás v pravém slova smyslu bavilo. Ale dává naději, že za hranicí naší galaxie je něco většího, než náš život mezi Venuší a Marsem. Že můžeme cestovat v čase a změnit všechno špatné.

  Buranteatr zachvátila parodie. FOTO archiv Buranteatru

  Buranteatr zachvátila parodie. FOTO archiv Buranteatru

  Buranteatr zachvátila parodie. Filmové záběry se střídaly s historkami z natáčení, komentáři, hádkami, ekonomickými starostmi, výjevy mezi jednotlivými záběry, propagačními šoty, monology herců prozrazujících, jak „jdou“ na roli, i sděleními, jak to u filmování chodí. Legrace byl kopec. Nejvíce divácké pozornosti se dostalo přestávce vyhlášené po čtvrthodině toku devadesátiminutového představení.

  Herci hráli sobě i divákům pro radost, sázeli gag za gagem. FOTO archiv Buranteatru

  Herci hráli sobě i divákům pro radost, sázeli gag za gagem. FOTO archiv Buranteatru

  Herci hráli sobě i divákům pro radost, sázeli gag za gagem – všichni: Vojtěch Blahuta, Pavel Novák, Miroslav Ondra, Lukáš Riegel, Michal Isteník, Petr Tlustý, Michal Rašovký, Kateřina Veselá, ale především svůdně krásná Magdalena Tkačíková.

  Buranteatr, Brno Šimon Caban, Michal Isteník, Miroslav Ondra a kolektiv Buranteatru: Univerzální sci-fi. Režie: Šimon Caban, dramaturgie: Miroslav Ondra a Jan Šotkovský, scéna Šimon Caban a Buranteatr, kostýmy: Buranteatr. Osoby a obsazení: Kateřina Dostalová, Magdaléna Tkačíková, Vojtěch Blahuta, Michal Isteník, Pavel Novák, Miroslav Ondra, Michal Rašovský, Lukáš Rieger, Petr Tlustý. Premiéra 22. května 2016.

  Brno – Komín, 24. 5. 2016


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 180)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,