Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 171/2)

  Pro Krista Pána, co je to za slovo – prokrastinace, bědoval komediant, herec Filip Teller v představení divadelního spolku DIV04 a vztekle dodával: Chci hrát pořádnou roli… Třeba Cyrana nebo Váňu… Strýčinka…

  FOTO archiv souboru

  FOTO archiv souboru

  Byl to seminář, naučná přednáška, nebo diskusní kabaret? Snad šlo o chrlení dojmů, pouček a gagů. V každém případě jsem strávil příjemnou hodinku v příjemném prostředí sklepa paní Husy s tragikomedií o prokrastinaci -chorobném odkládání a jiných běsech.

  Tři komedianti – říčný mluvka, rozený komik (Filip Teller), nohatá krasavice křehké noblesy (Alžběta Vaculčiaková) a naivně přitroublý otloukánek (Vojtěch Hříbek) demonstrovali, co to je, když se řekne slovo prokrastinace. Seděli půl metru přede mnou na pohovce – svůdná blondýnka švitořila, její tělo se vlnilo, útlý mladokomik tvrdil muziku a hrkali poučení, až hlava brněla.

  Prokrastinace je chorobné odkládání úkolů a povinností. Věci, které bych měl dělat – věci, které bych chtěl dělat – věci, které dělám když prokrastinuji.

  „Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život utíká.“ (Seneka)

  Filip Teller se změnil v brýlatého docenta, autora knihy o prokrastinaci: Přátelé, čas kvapí, není čas prokrastinovat, vše důležité už zaznělo, ale pojďme si to zopakovat, ať se nám vytvoří ty dlouhodobé paměťové vazby. Ne nadarmo se říká – opakování matka moudrosti. Doporučuji se ke knize opakovaně vracet. A nakreslíme si všechno pěkně přehledně, ať nám to vytane před vnitřním zrakem, kdykoli si budeme potřebovat pomoci.

  Přednášku doplňoval praktickými příklady, scénkami, skeči a jedním absurdním příběhem. V ordinaci se sejdou lékař a manželský pár, který získal v anketě možnost strávit večer s autorem knihy… Nu, Shakespeare to nebyl, ale proč ne… Nesmělý, důvěřivý, trochu retardovaný popleta manžel žádal o radu, jak vytrhnout svůj život z letargie a bázlivosti. Manželka nevěděla, zda se má pustit do flirtování s panem doktorem a zaskočený autor si s manželi nevěděl rady. Poučovaný manžel, aby dokázal, že si doktorské rady vzal k srdci, autora knokautoval… Takový lehce komický skeč…

  Smích a vlny veselí se jako hrášky sypaly po kamenných zdech sklepního prostoru Husy na provázku. Byla to již pátá produkce Filipa Tellera, ve které vždy dominovalo jeho komediantské nadání a herecký talent. Je obdivuhodné, kolik ochotných pomocníků kolem něj krouží a pomáhá mu vyniknout. Zpěvák, tanečník, scénárista, spíkr, klaun, komik a herec se nám urodil v Brně. Pánbůh zaplať za ty dary! Jistě o něm ještě uslyšíme…

  Na vizitce představení mě zaujaly větičky: Zvláštní poděkování rodině Tellerových za zapůjčení pohovky. Děkujeme všem, kteří prokrastinují a přiznali se k tomu.

  Brno – Komín, 29. 5. 2016

  DIV04, Brno – Pavel Baďura: Deadline (a cibule) aneb „o prokrastinaci a jiných běsech“ – tragikomedie o chorobném odkládání, volně na motivy knižního pojednání o prokrastinaci. Scénář a režie Pavel Baďura. Výprava Lucie Sedláčková. Dramaturgie David Drozd. Zvuk Benedikt Spilka. Světla Jaroslav Rozinka. Produkce Petra Vodičková. Hrají Alžběta Vaculčiaková, Vojtěch Hříbek, Filip Teller. Premiéra 26. 5. 2016, ve sklepní scéně DHnP.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 171/2)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,