Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 168)

  Před divadlem stáli v hranatých přístřešcích hradní strážci s červenými nosy. Místo nabitých kvérů drželi v rukou pestrobarevné střapce prachovek na tyčích. Hasiči v rozšafných uniformách a s umělohmotnými přilbami na hlavách proklamovali nutnost hašení: Když nezačnete oheň hasit, nemáte nárok požár uhasit. Hulán s rajčatovou bambulí mezi očima salutoval a mával šavlí. Klauni mě zdravili, zubili se a přáli pěkný večer…

  Tucek-rekabaret_poster

  Dvojice Barin a Fretti prováděla měření vlhkosti a teploty v různých výškách divadla. Vyprodaný sál doslova teplem sálal… Komik Fretti zvolal: Třicet dva stupňů ve stínu! A to nám teplota bude ještě gradovat, konstatoval komik Barin… To víte, nejsme klimatizovaný sál, dodal Fretti.

  Kapela Klaunika (Veronika Bartošová, Aleš Vosáhlo a Jan Kyncl) spustila tuš. Na jevišti za stolem četl komentátor (Jiří Ressler) z tabletu chytré zprávy. Vedl vtipné rozhovory s reportérem a vynálezcem čehosi (Jaroslav Matějka). Nad jejich hlavami viselo heslo, parodie na stuhu prezidentské standarty, podložené žlutými lipovými ratolestmi – Sranda vítězí.

  Kultivovanou jemností zazářila scénka vystoupení operní nymfy v hráškově zelenkavých šatech, zpívající za doprovodu flétny a kytary z listu operní árie (Jarka Sýkorová, Aleš Vosáhlo, Jan Kyncl). Úslužný „mešuge“ (Mirek Sýkora) pokládal noty do stojanu tak nešikovně, že se jejich stránky promíchaly a padaly na zem. Výsledkem byl „mišmaš“ árií Rusalky i Vodníka… Běda a nezhasni…

  FOTO archiv DBP

  Kapela Klaunika spustila tuš. FOTO archiv DBP

  Na scénu vběhla Squadra Sua (jeho tým), trio hasičů. Mlžnými aparáty zchlazovala vzduch v sále. Svita kropící orgie vkomponované do rigidních tanečků opakovala. Vtančila mezi diváky a z hasicích instrumentů rozprašovaná voda jako duhová rosenka padala na vyprahlá těla návštěvníků. Pro mnohé diváky vítaný žert, pro některé nemilá sprcha. Exhibice Squadry Sua měla úspěch. Snad i proto, že se jí dařilo teplotu sálu snižovat na únosnou míru.

  Manéží dýchlo číslo hudebních klaunů s kytarou, bubínkem a paličkami, které by se dalo nazvat Duo Fratellini. Bratři Sokolové kroužili jevištěm jako ministranti při ofěře, aby divákům zahráli oslavný popěvek. Jednou jim k produkci scházely paličky, pak bubínek nebo i kytara. Když už mohli hrát, vypukly kontraverze s převlékáním sokolských sak a hádky o to, kdo bude bratr s velitelským odznakem vyrobeným ze zavařovacího víčka Twist ve zlatém koloritu na klopě, a kdo bratrem submisivním… Michal Chovanec a Ondřej Klíč, dokázali jemným humorem vyplňovat mezihrami kabaretní čísla svých kolegů.

  FOTO archiv DBP

  Humor hrubšího ražení předvedla dvojice Filip Teller a Mirek Sýkora. FOTO arvchiv DBP

  Vrcholem inteligentního humoru se stalo one man show Pavola Seriše předvádějícího zvířata a návštěvníky zoologické zahrady. Chápavou atletickou postavou čaroval bytostně dokonalé karikatury fauny i lidí. Ze scénky postřehy čtenáře novin si pamatuji gag – klaun čte: Dnes slavíme mezinárodní svátek hmyzu. Zadívá se na svou paži, na kterou mu usedl imaginární komár. Klaun komára pleskl dlaní a řekl: Přeji vše nejlepší. Pavolu Serišovi se dostávalo potlesku za každou pointou vtipu.

  Zpěvačka Veronika Bartošová zdědila dravý temperament i muzikálnost po kubánském otci a romské mamince. Její zpěvní přednes byl osobitý, spontánní, ale i jemně lyrický a procítěný. Byla hvězdou večera. Že by příští šansoniérka?

  FOTO archiv DPB

  Přízemní akrobacií na vysoké úrovní se blýskla dvojice kamenných tváří Florent Golfier a Lukáš Karásek. FOTO archiv DPB

  Přízemní akrobacií na vysoké úrovní se blýskla dvojice kamenných tváří Florent Golfier a Lukáš Karásek. Chtěli se dostat k žebříku zavěšenému v provazišti jeviště. Lepili se na sebe, vymýšleli na svých korpusech opěrné stupy, možné úchyty, plazili, šplhali se po sobě, až se jim nakonec podařilo postavit ze svých těl pyramidu. Pak upadli a rozpojili se. Potlesk jim byl odměnou.

  Humor hrubšího ražení z ranku – pane řediteli, pane řediteli, z klece vám utekl vůl – předvedla dvojice Filip Teller a Mirek Sýkora. Ve vědomostní soutěži o mikrovlnou troubu vítězil buldočí vykuk, vlasatý Filip, nad prostoduchými otázkami hloupoučkého konferenciéra, hubeňourka Mirka.

  Komponovaný večer plný klaunských gagů, komických scének a dobrého humoru v režii Vojtěcha Fatky měl úspěch.

  Re Kabaret potěšil, pobavil, pohladil na duši a mile překvapil…

  Brno – Komín, 10. 6. 2016

  Psáno z premiéry šestého Re Kabaretu, tentokrát v Divadle Bolka Polívky 8. 6. 2016.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 168)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,