Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Možná, možná, možná…

  Hlediště pražského Činoherního klubu přivítalo diváky naposledy před pěti měsíci, jeviště této pražské divadelní scény však žije alespoň zkoušením. Během uzavření divadel se podařilo pod vedením uměleckého šéfa Martina Fingera podle původního dramaturgického plánu sezony nazkoušet dvě inscenace. Třetí je právě v procesu zrodu a čtvrtá se začne chystat v nejbližších týdnech.

  Ondřej Rychlý v hlavní roli Alana Stranga v inscenaci hry Petera Schaffera Equus (režie Martin Čičvák, předpremiéra 3. října 2020, chystaná premiéra 13. května 2021). Foto Pavel Nesvadba

  Gabriela Míčová, Jan Hájek, Vojtěch Hrabák a Vladimír Kratina v chystané inscenaci hry Takise Würgera Stella (režie Tomáš Loužný, chystaná premiéra 27. května 2021). Foto Pavel Nesvadba

  Equus a Stella, to jsou nové tituly, které by za normálních okolností mohli diváci již teď ve Smečkách pravidelně vídat. Přestože pandemická situace hrát stále nedovoluje, díky úsilí a nasazení tvůrčích týmů se inscenace podařilo alespoň úspěšně nazkoušet; první z plánu – Equuse dokonce již v loňské vlně uzavření divadel. Zkoušky inscenace Ošklivec jsou v těchto dnech za svou polovinou a v nejbližších týdnech začne poslední plánovanou inscenaci Linda Vista připravovat i režisér Ondřej Sokol.

  Ilustrace Hynka Chmelaře st. a ml. k chystané premiéře hry Tracy Lettse Linda Vista (režie Ondřej Sokol). Repro ČK

  Bohužel chvíle, kdy k nám konečně zase budou moci přijít diváci, je stále v nedohlednu. Možná, jestli nám to povolí, odehrajeme v omezených podmínkách pár představení v květnu a červnu. Možná budeme hrát o prázdninách na letní scéně. Možná, možná, možná. Navzdory této nekončící těžké době v Činoherním klubu zkoušíme. Pro tvorbu v divadle to nejsou dobré podmínky. Nemít žádné vyhlídky na zúročení naší práce před diváky je demotivující. Zkoušení v divadle je křehká věc a tak trochu alchymie. Ladíte správnou formu, vrstvíte všechny složky inscenace v souladu s časem, který vám zbývá do premiéry. Jenže takhle to teď nefunguje. Dnes to vypadá, že už jenom uvedení premiér v tomto kalendářním roce bude úspěch. Vlastně se nyní učíme novým okolnostem přizpůsobit tak, aby naše nové inscenace byly nejen na světě, ale aby byly také dobré. Udržet při životě napůl narozené dítě je opravdu těžké. Ale já věřím, že naši pozitivní energii, kterou při zkouškách máme, brzy přeneseme i na diváky. A že je tak nabijeme po těch vyčerpávajících časech, které jednou skončí. Živý kontakt herců s diváky a společně strávený večer v divadelním sále se nedá žádnou přenosovou technikou nahradit, snaží se v nelehké době nacházet optimismus umělecký šéf Martin Finger.

  Činoherní klub se snaží svým divákům zprostředkovat dění v divadle alespoň v podobě doprovodných aktivit. Aktuálně je zveřejněna online vernisáž nových plakátů inscenací z dílny ilustrátorů Hynka Chmelaře st. a Hynka Chmelaře ml. Plakáty zachycují ruční kresbou herce v situaci na jevišti, výraz, neopakovatelnost divadelního okamžiku a zachovávají činoherácké černobílé ladění. Virtuální výstava je zveřejněna na webu divadla: https://cinoherniklub.cz/aktualita/online-vernisaz/.

  Ilustrace Hynka Chmelaře st. a ml. k chystané premiéře hry Maria von Mayenburg Ošklivec (režie Braňo Holiček). Repro ČK

  Z probíhajících zkoušek připravuje divadlo v dílně kameramana Aleše Němce také unikátní dokument přibližující proces vzniku inscenace Ošklivec. Náhled pod divadelní pokličku nabídne kompletní umělecký zrod inscenace – od první čtené zkoušky až po premiéru. Chybět nebudou ani rozhovory s herci a tvůrci.

  Linda Skarlandtová, Činoherní klub Praha

  • Autor:
  • Publikováno: 9. března 2021

  Komentáře k článku: Možná, možná, možná…

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,