Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Motýli a Jiří Wolker

  56. Wolkerův Prostějov

  Celostátní přehlídka nejinspirativnějších sólových vystoupení a inscenací v oblasti uměleckého přednesu a divadla poezie

  11. – 15. června 2013, Prostějov

  WP2013-logo

  Wolkrův Prostějov je přehlídka nejinspirativnějších vystoupení sólových recitátorů, recitačních souborů a inscenací divadel poezie. Je příležitostí k setkání interpretů literárních textů, ke konfrontaci tvůrčích výsledků a postupů, ke vzájemné inspiraci, výměně názorů a zkušeností a dalšímu vzdělávání účastníků.

  Letošní, již 56. ročník Wolkrova Prostějova, nabídne účastníkům a publiku tematicky i žánrově pestrý program složený z vystoupení 95 sólových recitátorů a 10 inscenací divadla poezie, které vycházejí z literárních děl mnoha českých i zahraničních autorů nebo z vlastní literární činnosti interpretů.

  Mimo to se účastníci festivalu mohou těšit na netradiční zahájení Wolkrova Prostějova: v úterý 11. června ve 21 hodin na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově mohou zhlédnout ohňové představení Motýli v podání divadla Kvelb, na které naváže lampionový průvod k soše Jiřího Wolkra, kde bude účastníkům Wolkrova Prostějova z rukou primátora města předán klíč od městských bran.
  Součástí festivalu je i neformální část programu ve večerních hodinách, ve kterém vystoupí kapely Květy, Švihadlo, Kopyrajt, Holden a bude se konat i Zápas v improvizaci.

  Přehlídka bude zakončena 15. 6. tradičním závěrečným večerem, na kterém vystoupí ocenění sóloví recitátoři a budou předány ceny festivalu a Cena Ministerstva kultury paní Haně Kofránkové.

  Podrobné informace o programu najdete na www.artama.cz (umělecký přednes a divadlo poezie, Wolkrův Prostějov) a www.klubduha.cz/wp.

  wolker

  I letos jsou pro všechny zájemce od 15 let otevřeny vzdělávací semináře:

  Vypravěčské dovednosti a práce s posluchačem – v semináři se zaměříme na schopnost vnímat diváka – na živý oční kontakt, na autenticitu našeho projevu, na improvizaci spojenou s danými okolnostmi našeho vystoupení a vědomou spontaneitu.
  Lektorka: Jana Machalíková (Praha)

  Čára nebo oblouk – seminář určený všem, kteří se chtějí zabývat výstavbou scénáře jevištního tvaru, který může být nazýván divadlem poezie.
  Lektorka: Renata Vordová (Plzeň)

  Možnosti interpretace – seminář primárně určen sólovým recitátorům a také ostatním zájemcům o interpretaci literárního textu.
  Lektor: David Kroča (Brno)

  Od dojmů k pojmům  – seminář především určen těm, kteří připravují recitátory, popř. porotce nižších kol WP či samotné recitátory. Budeme analyzovat konkrétní texty, které zazní na přehlídce WP a poté budou hodnoceny porotou.
  Lektor: Radim Šíp (Brno)

  ///

  Z pověření a za finanční podpory Ministerstva kultury přehlídku pořádá NIPOS-ARTAMA ve spolupráci se Statutárním městem Prostějov, Magistrátem města Prostějova – odborem školství, kultury a sportu, oddělením DUHA – kulturním klubem U hradeb, Městským divadlem v Prostějově, Městskou knihovnou Prostějov, Divadlem Point při Gymnáziu Jiřího Wolkera v Prostějově a Sportcentrem – Domem dětí a mládeže v Prostějově, pod záštitou Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky, hejtmana Olomouckého kraje Ing. Jiřího Rozbořila a primátora města Prostějova Miroslava Pišťáka.
  Přehlídka probíhá za finanční podpory města Prostějova a Olomouckého kraje.

  Srdečně zveme širokou veřejnost a všechny zájemce o literaturu a možnosti její jevištní interpretace.

  • Autor:
  • Publikováno: 4. června 2013

  Komentáře k článku: Motýli a Jiří Wolker

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,