Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Mošu nám mohou jiná města závidět

  Hospodaření Městského divadla Brno začne nově kontrolovat tříčlenná dozorčí rada. O jejím zřízení rozhodli ve čtvrtek 4. října brněnští radní. Důvodem je účetní chyba, kvůli které také ředitel Stanislav Moša přišel o odměny za rok 2011.

  Stanislav Moša stojí v čele Městského divadla Brno (dříve Divadla bratří Mrštíků) od roku 1990. Za jeho působení divadlo vybudovalo novou hudební scénu, učenou především pro muzikálovou produkci. Na přelomu roku jej čeká obhajoba ředitelského postu. Momentálně se však mimo jiné soustředí na kampaň za změnu financování regionálních divadel.  FOTO ATTILA RACEK

  Neznamená to však, že by Moša ztratil důvěru radních, řekli novinářům zástupci brněnské koalice. Pracovníci zodpovědní za ekonomiku divadla údajně zaúčtovali do hospodaření za rok 2010 osmimilionovou částku, kterou ve skutečnosti vrátili do městského rozpočtu jako nevyčerpanou část dotace. Administrativní chyba kladně ovlivnila hospodářské výsledky divadla. Městu tím nevznikla žádná škoda, řekla primátorova náměstkyně Jana Bohuňovská (ODS).

  Rozhodnutí o zřízení dozorčí rady podle koaličních politiků neznamená, že by Moša byl špatný ředitel. Myslím, že nám jej jiná města mohou závidět, uvedl další primátorův náměstek Oliver Pospíšil (ODS). V dozorčí radě zasednou brněnští radní Jiří Oliva (ČSSD) a Libor Šťástka (ČSSD) a magistrátní úřednice Viera Rusinková.

  ///

  Na oficiálních stránkách Magistrátu Brno.cz najdete ze 4. 10. tuto zprávu:

  Náměstkyně primátora města Brna zřídila poradní a iniciativní orgán, který sdružuje osobnosti významně působící ve sféře kultury, umělecké tvorby a pedagogiky i ve vědě o kultuře a umění v městě Brně.

  Dne 27. 9. 2012 proběhlo první jednání Poradního sboru náměstkyně primátora města Brna pro kulturu.

  Členové poradního sboru si na svém prvním jednání upřesnili systém fungování poradního sboru a stanovili si hlavní témata, kterým se v nejbližší době budou věnovat.
  Příští setkání poradního sboru je naplánováno na 25. 10. 2012 s následujícím programem:
  – financování kultury a rozpočet na rok 2013
  – informační kampaň Pomozte svému divadlu
  – priority brněnské kultury

  ///

  Stanislav Moša

  FOTO archiv Stanislava Moši

  Ředitel a režisér Městského divadla Brno, textař a libretista, narozen roku 1956 v Novém Jičíně. Po absolvování gymnázia vystudoval hudebně-dramatický obor Státní konzervatoře v Ostravě a poté činoherní režii na brněnské JAMU. Po ukončení vysoké školy nastoupil v roce 1983 jako režisér do tehdejšího Divadla bratří Mrštíků. V letech 1984-94 působil také jako pedagog na brněnské JAMU a tři roky vedl jako umělecký šéf Činoherní studio JAMU – Martu. V roce 1990 se stal uměleckých šéfem Divadla bratří Mrštíků a o dva roky později ředitelem Městského divadla Brno.

  /pro i-DN z více zdrojů připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 5. října 2012

  Komentáře k článku: Mošu nám mohou jiná města závidět

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,