Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2020

ročník 28
21. 1.–3. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Moravské divadlo Olomouc

  Budovu Moravského divadla v Olomouci vystavěl architekt Josef Kornhäusel na místě někdejšího velitelského domu vojenské posádky. Stavba byla zahájena 19. května 1828, k slavnostnímu otevření došlo 3. října 1830. Stylově budova Moravského divadla osciluje mezi pozdním klasicismem a biedermeierem.

  V průběhu 19. století došlo v divadle k celé řadě dílčích úprav. První velkou proměnou pak Moravské divadlo prošlo ve dvacátých letech minulého století. Autorem rekonstrukčního plánu byl architekt Josef Macharáček. Vedle rozšíření jeviště a technického zázemí z roku 1925 je třeba zmínit přístavbu zadního traktu divadla z roku 1929 v duchu nového klasicismu.

  V letech 1972–1976 architekti Petr Kutnar, Leopold Vydra a Svatopluk Zeman provedli velkou úpravu interiéru – došlo kupříkladu k výměně hledištního osvětlení a sedadel.

  Po roce 1989 byla budova Moravského divadla postupně modernizována. K největší rekonstrukci došlo v letech 2006 a 2007, kdy architekt Petr Leinert zásadně proměnil zadní trakt budovy. Ten se původně rozkládal podél poměrně nevzhledného průchozího světlíku, který Leinert transformoval do několikapatrového vzdušného atria s jednoduchými vstupy do šaten, krejčovny, maskérny, skladovacích prostor atd. Dispozice divadla se proměnily tak radikálně, že zaměstnanci tu zpočátku snadno zabloudili, říká vedoucí správy uměleckého provozu Moravského divadla Veronika Hessová.

  Kapacita hlediště je v současnosti 398 míst (plus 32 míst na galerii). Po výměně sedadel, ke které dojde letos v létě, bude snížena na 386 míst (32 míst na galerii zůstane zachováno). V průběhu této rekonstrukce se také opraví opotřebované jeviště a orchestřiště.

  Budova divadla FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Sborový sál FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Zkušebna orchestru, dirigent Petr Šumník FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Atrium zadního traktu budovy FOTO DANA ČECHÁKOVÁ


  Komentáře k článku: Moravské divadlo Olomouc

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,