Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Moderní člověk – Jak to zní strašně!

  Moderní člověk je vlastně svého druhu básník. Ani to neví. Škoda. Zabejvá se něčím, co je úplně ku hovnu, ale věnuje se tomu trpělivě někdy i celej život.

  FOTO VIKTOR KRONBAUER

  Rozebírá a upravuje něco, co předem nikam nevede, ničemu neprospívá a ani si na to nehraje.

  Kdyby básníci se chovali jako zaměstnanci podobných ústavů, napsali by nepopsatelně lepší věci, než usmolí.

  Přítel matematik kopal na Zlatým kopci jámu. Věnoval tomu všechno volno. Chtěl mít svou vlastní vinárnu, kam bude zvát jen vyvolený. Prokopal by se asi až ke žhavýmu zemskýmu jádru, kdyby včas ho neklepla pepka. Nepepka klepka.

  A tak je to i s jiným pachtěním. A konečně i s láskama.

  Jámu pak zasypali. Tak se to ďourám stává.

  Putin má za Moskvou umělej kopec. Rád totiž lyžuje. Kdyby byl jeskyňář, vykopal by, tedy nechal by svý aparátčíky vyhloubit, labyrint chodeb podzemních vybavených umělými krápníky a prehistorickými nálezy z dílen petrohradských archeologů a paleontologů a padělatelů z dob Ivana Hroznýho.

  I psychoanalytik Břetislav Kafka si nechal nakukat od nějakýho zbloudilýho ducha skrze médium, že bude brzo nukleární. Přítel stavitel mu postavil soukromej bunkr v Červeným Kostelci.

  Každou první středu v měsíci houkají sirény. Cvičnej poplach.

  Jak se pozná, až půjde o pravej poplach? Prej to bude v jiný tónině. Vyšší, psali v médiích. Mám s sebou nosit ladičku, nebo si procvičovat hud. sluch?

  A pozná někdo z mýho vohořelýho korpusu, jak dobrej jsem měl sluch?

  Podle prchajících živočichů se to tu nepozná. Mimo psy tu nic nežije. A pavoukovi na záchodě, že bych tu předpověď ponechal?

  Jen doufat, aby nás to čaplo někde v lokále. Dopijeme zásoby a nezaplatíme…

  To by si pak každej vymyslel svý šťastný konce, ale tak to asi nebude, říká samozvanej prorok Mizeriáš. Musí se taky, kurva, něčím živit! Na vejšku ho nevzali pro moc dobrej původ a ještě k tomu setsakramentsky zvláštní rasu. Byl synem posledního Rasa v obci boží prozřetelnosti. Kdo se teď, do piči, jeho role zhostí? Proroka ani pokroka už nechce nikdo dělat. A Rasa už vůbec.

  Moderní člověk si už všechno ověřil na elektrickým počítadle vlastním. A nenechá se vopít rohlíkem pečeným s prošlechtěnou trávou. Právě. Dodá někdo vzadu.

  Ti první budou posledními a ti poslední budou se schovávat někde uprostřed, protože začátek a konec není zas tak sichr.


  Komentáře k článku: Moderní člověk – Jak to zní strašně!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,