Divadelní noviny Aktuální vydání 9/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

9/2024

ročník 33
30. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Mluvit znamená mít naději

    V dnešní době, kdy se mezilidský kontakt a jeho absence nutně stává předmětem našich úvah, přicházejí Temporary Collective v čele s režisérkou Petrou Tejnorovou a dramaturgyní Sodjou Lotker s novou experimentální webovou stránkou s názvem Voices. Poprvé bude aktivní již toto úterý – 9. 3. 2021 – od 18:00 do 22:30.

    Jak už samotný název napovídá, bude se jednat o audio-performativní web, na kterém se každé úterý ve vymezený čas objeví aktivní hlasový záznamník. Nejedná se tedy o inscenaci, ale o virtuální hlasovou schránku, do které bude možné ukládat své vzkazy. Francouzský filosof a sémiotik Roland Barthes říká: Mluvit znamená mít naději. Věříme, že i zanechání vzkazu znamená mít naději, že člověk bude vyslyšen.

    Na performativní web budou mít přístup nejenom přizvaní občasní hosté – performeři a tanečníci –, ale kdokoli. Na březen jsou domluveni tři hosté, jejichž jména zveřejní tvůrci projektu po každém večeru. Tedy ex post daného dne, kdy event proběhl, se dozvíte, kdo byl v daný večer na Voices přítomný. Můžete se tedy na Voices vracet pravidelně a web tak společně budovat, nebo jen naslouchat audio-vzkazům ostatních. Informace naleznete na sociálních sítích skupiny Temporary Collective nebo divadla Ponec.

    Foto Marek Bartoš

    Autoři o novém projektu píší: V situaci omezení kvůli Covid-19 naše těla nastřádala, nasála a držela mnohé emoce z tohoto stavu neustálé brzdy a rozjezdu v samotě našich pokojích. Pro někoho to byl čas zklidnění, pro jiného naopak doba plná rozrušení, limitů a nemožností. Voices je virtuální hlasová schránka, kde lze zanechat a sdílet otázky, myšlenky i své frustrace. Věci, které tělo už neudrží samo a potřebuje je sdílet, aby je splnilo, aby se jich zbavilo, dokončilo či rozvinulo. Formát hlasové schránky Voices navazuje na fenomén vzkazů v láhvi, telefonních záznamníků, zvukových dopisů. Voices není sociální sítí ani chatovací místností, tvůrcům nejde o rychlou komunikaci. Zcela naopak. Jde o zastavení, zpomalení, pochopení se.

    Dramaturgyně Sodja Lotker říká: Performativní web Voices zaznamenává chvíle přemýšlení, vyjadřování emocí a stavu, který je na pomezí intimního, osobního a veřejného. Tehdy je akt zveřejňování formou sdílení, přemýšlení s někým, který umožňuje nové vztahy s okolím.

    Režisérka Petra Tejnorová doplňuje: I když jen poslouchám zprávy jiných lidí, vedu s nimi nepřímý dialog – vnímám a přemýšlím o druhé osobě. Voices tak nenabízí přímý rozhovor, ale možnosti dialogu. Zanechání zprávy ve Voices je již formou přemýšlení prostřednictvím mluvení s imaginárním druhým. Voices nevnímám jako produkt, ale společnou praxi. Ponecháváme tak prostor lidem.

    Projekt Voices navazuje na předchozí práci skupiny Temporary Collective – taneční performance s názvem Duety. Foto Marek Bartoš

    Projekt Voices navazuje na předchozí práci skupiny Temporary Collective – taneční performance s názvem Duety, která se odehrávala v divadle Ponec (i v tomto projektu jde o podobné principy tvorby). Duety vytvářely prostor pro setkání mezi diváky a tanečníky. Setkání trvala někdy jen několik vteřin. Lidé si jen třeba mlčky hleděli do očí. A taková mimořádná konverzace diváka nechala zažít, co to znamená být spolu a v čem může spočívat lidský kontakt. Došlo k propojení lidí z často nesourodých společenských skupin, a to velmi přímočarým způsobem.

    Voices je projektem audio-duetu, audio-sól, ale také audio-kvartetů, je pokračováním výzkumu možností tvorby prostoru pro setkání, ale takové, které bude dělat třeba i mosty v čase. Tento druh nepřímého dialogu vyzývá lidi, aby byli spolu jinak, aby vytvořili prostor pro jiného člověka ve své mysli tím, že zanechávají vzkaz pro někoho – nebo tím, že na něj odpovídají. Někdo zanechá zvukový vzkaz, který někdo jiný najde hned či až za pár let – a možná odpoví. Hýbat se neznamená hýbat jen tělem. Být v dialogu neznamená jen s někým mluvit.

    ///

    Voices

    Námět a koncept: Petra Tejnorová a Sodja Lotker. Code a design: 2046. Producent: Temporary Collective. Koproducent: Tanec Praha, z. ú. / PONEC – divadlo pro tanec. První uvedení webu: 9. 3. 2021.

    Odkaz na web Hlasové schránky Voices: https://voices.temporarycollective.cz/

    Hlasová schránka Voices je aktivní každé úterý v čase od 18:00 do 22:30. Jen tehdy je možné vzkazy nahrávat a zveřejňovat. Po ukončení akce zůstává přístupný audio-archiv daného večera.

    Temporary Collective je nezávislá platforma, která tvoří projekty a inscenace různého žánrového rozpětí. Od tanečních a divadelních inscenací, přes filmové produkce až k instalacím a performancím. Poetika platformy navazuje na autorskou tvorbu tanečnice Terezy Ondrové a režisérky Petry Tejnorové, kolem kterých se vytvářejí tzv. temporary týmy. Jejich tvorba nese společné rysy zkoumání hranic uvnitř divadla a tance, jako místa pro koexistenci žánrů, zcizování zažitých rolí, experimentování s formami. Na české divadelní a taneční scéně představují živý impulz k překonávání někdy uměle budovaných hranic a nezanedbatelně přispívají k pronikání experimentujících forem divadla a tance k širší veřejnosti.

     Gabriela Kodysová, Temporary Collective

    /Z tiskové zprávy zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 8. března 2021

    Komentáře k článku: Mluvit znamená mít naději

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,