Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Mladí zpěváci na Burze

  Burza mladých zpěváků představuje každoroční způsob, jak propojit mladé pěvce do 35 let, často ještě studenty uměleckých škol, s představiteli operních domů, kteří jim mohou pomoci nastartovat jevištní kariéru. Burzu pořádá již několik desetiletí Jednota hudebního divadla ve spolupráci s Národním divadlem, letos 13. května ve Velké sborové zkušebně Státní opery. Od roku 2003 pro vybrané účastníky Jednota také organizuje v městských divadlech po celé republice koncertní vystoupení. A umožňuje jim konzultovat burzovní vystoupení s významnými pedagogy, letos s Natalií Melnik a Miloslavem Podskalským – zájem byl velký.

  Auditorium Burzy mladých zpěváků FOTO JOSEF HERMAN

  Tento rok se přihlásilo rekordních 68 adeptů, do Státní opery jich přišlo předzpívat 56. Kromě studentů domácích konzervatoří a vysokých škol se letos v hojnějším počtu zúčastnili i pěvci ze Slovenska, Ukrajiny, Ruska, Rakouska, Jižní Koreje a Itálie, z nichž někteří studují na zdejších uměleckých školách nebo působí v operních sborových tělesech. Jejich vystoupení doprovodili korepetitoři Svetlana Janová, Lenka Navrátilová a Augustin Kužela.

  Byl to náročný den, ale potěšil vysokou úrovní vystupujících a příjemnou pracovní atmosférou. Převážná většina mladých pěvců zaujala nejen hlasovým vybavením, ale i pěveckou technikou a výrazem, kultivovaným projevem a schopností prezentovat se před náročným auditoriem. Někteří se mohou okamžitě prezentovat na scéně.

  V auditoriu zasedli představitelé téměř všech domácích operních divadel i další zájemci o nastupující pěveckou generaci. Jednota hudebního divadla jim opět poskytla katalog se základními údaji o účastnících Burzy včetně kontaktů na ně. Nic tedy nebrání nabídnout mladým pěvcům roli.

  Burzou prošly stovky mladých adeptů operního a operetního umění, své začátky s ní mají spojené i dnes renomovaní pěvci jako Kateřina Kněžíková, Kateřina Jalovcová, Jana Šrejma Kačírková, Lívia Obručník Vénosová, Ivana Veberová, Adam Plachetka, David Nykl, Miloš Horák, Jan Šťáva a desítky dalších. Každoročně stoupající zájem o Burzu svědčí o tom, že mezi mladými je stále velký zájem o pěveckou profesi a prosadit se v konkurenci v posledních desetiletích zmnožené o pěvce přicházející do České republiky ze zahraničí není rozhodně snadné.


  Komentáře k článku: Mladí zpěváci na Burze

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,