Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Čapek místo koled

  Letošní vánoční speciál Českého rozhlasu, nový digitální stream Rádia Retro, nabízí výběr literárních textů a dramat Karla Čapka v nastudování Československého rozhlasu od třicátých do devadesátých let. Vedle čítankových titulů jsou pro posluchače připraveny také reportáže z vinohradské dvojvily, kde bratři Čapkové žili od dvacátých let a ze Strže, kde Čapek se svou ženou Olgou Scheinpflugovou od poloviny třicátých let trávil čas obklopen svými přáteli. 

  Život podle Karla Čapka uvádí Rádio Retro u příležitosti 80 let od spisovatelovy smrti. Foto Český rozhlas

  Je v tom kus magie, když si člověk uvědomí, že některá vrcholná Čapkova díla se dočkala svého rozhlasového provedení až desítky let po jeho smrti, uvedl ředitel Programu Českého rozhlasu Ondřej Nováček a dodal: Chceme nabídnout to nejlepší z historických nahrávek připomínajících spisovatele a novináře, který zemřel právě před osmdesáti lety, o Vánocích 1938.

  Rádio Retro nabízí desítky hodin dramat, povídek, ale také francouzské poezie, kterou Karel Čapek v mládí překládal. Apollinairovo Pásmo natočil rozhlas v roce 1967 a úvod k němu napsal a namluvil osobně Milan Kundera. Posluchači se mohou těšit na část dramatizace dramatu R.U.R. z roku 1934, ze které si mohou udělat představu, jak by taková rozhlasová adaptace zněla ještě za Čapkova života. Součástí programu Rádia Retro jsou však také publicistické pořady, například výběr ze seriálu Ondřeje Kepky s názvem Na návštěvě u Karla Čapka, úvahy o budoucnosti Strže z roku 1994 nebo vyprávění herečky Jiřiny Šejbalové z roku 1966 o tom, jak Národní divadlo vezlo do Anglie hru Ze života hmyzu.

  Pasáž o Čapkových překladech francouzské poezie napsal a namluvil Milan Kundera. Foto Elisa Cabot

  Realizace Čapkova literárního a dramatického odkazu v podstatě ukazuje i vývoj rozhlasové dramatiky před a po druhé světové válce, řekl dramaturg a moderátor Tomáš Černý a dodal: Díky vlivu ze Sovětského svazu se od roku 1953 začaly natáčet některé hry v plném rozsahu, jak zaznívaly na jevištích – v duchu socialistického realismu – a teprve Válka s mloky z roku 1958 jako by byla mezníkem mezi tímto obdobím a zlatou érou rozhlasových her šedesátých let.

  K nejlepším nahrávkám patří Bílá nemoc se Zdeňkem Štěpánkem a Františkem Smolíkem, Matka s Otýlií Beníškovou v titulní roli a za zmínku rozhodně stojí výkon Jiřiny Švorcové v titulní úloze dramatu Věc Makropulos. Z méně uváděných literárních drobností zaznějí Povídky z jedné i druhé kapsy z roku 1954 a ze stejné doby také výběr apokryfů ve skvělém podání nejlepších herců té doby, například Karla Högera. Chronologicky řazený výběr z tvorby Karla Čapka uzavírá smutná nahrávka reportáže z jeho pohřbu na konci roku 1938, kde promlouvá novinářův přítel a kolega Ferdinand Peroutka nebo spisovatel Eduard Bass.

  Zdeněk Štěpánek jako Maršál v Čapkově Bílé nemoci. Roli ztvárnil ve filmu, na divadle i v rozhlase. Foto Národní filmový archiv

  Rádio Retro věnované Karlu Čapkovi bude vysílat do 6. ledna.

  • Autor:
  • Publikováno: 11. prosince 2018

  Komentáře k článku: Čapek místo koled

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,