Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Místo hřiště divadelní jeviště

  Basketbalistka Kateřina Elhotová, moderní pětibojař David Svoboda, zápasníci MMA David Hošek a Matúš Juráček, hokejista Michal Trávníček, atlet Jan Veleba a další… Naši úspěšní vrcholoví reprezentanti vymění 2. listopadu na jeden večer svá obvyklá sportoviště za divadelní jeviště v pražském prostoru Jatka78, aby se představili v pro ně netradičním prostředí a v nezvyklých rolích. V unikátním sportovně-divadelním happeningu nazvaném Late Night Show – St.Art se totiž v režii Rosti Nováka ml. spojí herci souboru Cirku La Putyka, kteří sami v minulosti vrcholově sportovali, s našimi předními současnými sportovci zapojenými do projektu Bez frází.

  Kateřina Elhotová. Foto: Jana Mensatorová

  Jednorázový happening ukáže dva světy, které k sobě mají tak blízko. Pohlédneme na umění z perspektivy sportovce a na sport z pohledu umělce. Přivedeme do divadla umění i sport, vysvětluje na úvod principál souboru Cirk La Putyka Rosťa Novák ml.

  Jde nám o to, představit a zachytit sportovce jako osobnosti, které mají schopnost vlastním příkladem inspirovat ostatní. Nejprve tak učinili tím, že na Bez frází sdíleli svůj životní příběh. Každý nese určité poselství, každý je unikátní. Poznali jsme, že způsob projevu všech sportovců je do jisté míry i uměním, a právě díky tomu věříme, že se tato síla dá ve spolupráci s La Putykou přenést ze hřišť a tělocvičen i na jeviště, říká František Prachař z projektu Bez frází.

  David Hošek. Foto: Jana Mensatorová

  Na počátku vzniku celého večera stály úvahy: Co je vlastně sport a co je umění? Jaký umělecký žánr má sportu nejblíže? Jak se sport a umění navzájem prolínají? V čem se naopak rozcházejí? Ovlivňuje sport umění, nebo snad umění má vliv na sport? Potřebuje sport více kultury a kultura sportu? Happening tak nabídne divákům sportovní i divadelní pohyb v podání zúčastněných reprezentantů i herců Cirku La Putyka, živou hudbu, emoce, ale třeba také rozhovory se sportovními odborníky – například s psychologem Michalem Šafářem. Původní hudbu skládají Gabriela Vermelho a Jan Čtvrtník, kteří také večer živě doprovodí.

  Late Night Show – St.Art budou moci sledovat jak naživo diváci v sále Jatek78, tak i online jako live stream na platformě Filmnazivo.cz. Happening by se měl stát odrazovým můstkem pro další rozsáhlou spolupráci Cirku La Putyka a Bez frází.

  David Svoboda. Foto: Jana Mensatorová

  Projekt BEZ FRÁZÍ je prostor, kde sportovní osobnosti předávají zkušenosti pomocí příběhů vyprávěných jejich vlastními slovy. Hovoří šampioni, kteří ve svém oboru stanuli na světovém vrcholu, ale i ti, kteří skončili v zástupu poražených. Všichni mohou sloužit jako vzory pro rozhodování, kudy se vydat na zásadních křižovatkách. Protože sport je nekonečná zásobárna inspirace. A protože i oni jsou lidé se všedními starostmi.

  • Autor:
  • Publikováno: 28. října 2021

  Komentáře k článku: Místo hřiště divadelní jeviště

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,