Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kritika

  Mise dobytí Archy zatím nesplněna

  Inscenace Kolonizace skupiny VOSTO5 vzbuzovala veliká očekávání. Jednak se po dvou rozdílných, avšak výborných site-specific projektech Dechovka a Dvojí město soubor definitivně zařadil mezi divadla, která objevují stále nové možnosti (nejen) divadelního jazyka, a navíc byla původně plánovaná premiéra v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu odložena o několik měsíců. Diváci tedy nemohli být více natěšení.

  Blízká setkání třetího druhu – kosmonauti se střetli s diváky, porozumění však nenastalo FOTO JAN HROMÁDKO

  Blízká setkání třetího druhu – kosmonauti se střetli s diváky, porozumění však nenastalo FOTO JAN HROMÁDKO

  Největším nedostatkem projektu Kolonizace (jejž tvůrci označují jako zážitkové sci-fi drama) je paradoxně mizivá spolupráce s diváky. V sále Divadla Archa pro ně nejsou připravena sedadla, jsou vpuštěni do velkého sálu – vybaveni sluchátky a svítícími náramky, aby stanuli v ohnisku dění. To se však stane jen zčásti. Ve sluchátkách slyší rozhlasovou hru (jak v „technickém“ úvodu režisér Jiří Havelka text s mírnou nadsázkou označil) a celou dobu postávají, nebo se brodí davem, aby také byli svědky tohoto zázračného „dění“, které se odehrává na různých místech sálu. (Počet diváků byl na premiérovém uvedení značně naddimenzovaný, a tak mnohdy byla pouť za tajemstvím do druhého rohu nečekaným – a ne moc příjemným – dobrodružstvím.) Diváci by ovšem stejně dobře mohli sedět. Nikdo je totiž nebere do hry (což je až trestuhodné, když si občas zcela evidentně s herci překážejí), nestávají se průzkumníky, jsou pouhými pozorovateli a posluchači.

  Pozorovateli velice dobrých světelných, laserových a kouřových efektů a čtyř herců (Ondřej Cihlář, Ondřej Bauer, Petr Prokop a Tomáš Jeřábek), kteří si hrají na kosmonauty – takže se například spouští z balkonu a ohledávají místo přistání. Na tak dlouhé představení to je ale málo. Tento přístup navíc neslouží ani poslechu zmíněné „rozhlasové“ hry – rozhovorů přítomných kosmonautů a jejich vzdálených spolupracovníků. Text je naštěstí místy vtipný a parodický (využívá klišé spojená s žánrovou literaturou, kosmonauti přiznaně „prozkoumávají“ prostor Archy a komentují ho jako výtvor vyspělé civilizace), ale nemilovníkům sci-fi nepřináší žádnou další rovinu, nadstavbu.

  Podle slov inscenátorů se má podoba Kolonizace ještě vyvíjet, což je u takto experimentální inscenace přirozené. Nyní ještě neobsáhla možnosti, které prostor nabízí. A zcela jistě opomněla přítomné diváky. Časem se snad opravdu stane zážitkovým projektem.

  VOSTO5 – Jiří Havelka, Petr Prokop, Ondřej Cihlář: Kolonizace. Režie Jiří Havelka, výprava a kostýmy Jan Brejcha a Mikoláš Zika, hudba a sound design Martin Tvrdý, light design Tomáš Morávek, projekce Martin Bažina. Premiéra 1. února 2016 v Divadle Archa.


  Komentáře k článku: Mise dobytí Archy zatím nesplněna

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,