Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Minutové hry uspěly na Hvaru

  cesky rozhlasMinutové hry autorů Daniely Fischerové a Petra Hudského obsadily druhé a třetí místo v kategorii Krátké formy v rámci 17. ročníku mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Marulić 2013, který se konal 18. – 24. května na chorvatském ostrově Hvar.

  Festival pořádá od roku 1997 dramatická redakce chorvatského rozhlasu a nese podtitul Znovu objevené staré texty. Jeho zaměření se díky tomu liší od dalších evropských rozhlasových soutěží. Rozhlasová tvorba se zde prezentuje ve třech kategoriích: Drama, Dokument a Krátké formy. Právě v oblasti krátkých forem zástupci Českého rozhlasu bodovali. Ze šestnácti nominovaných soutěžních příspěvků z celé Evropy se mezi nejlepšími umístily dvě minutové hry Českého rozhlasu inspirované Biblí. Druhé místo patří hře Jak vyhynuli štulíci Daniely Fischerové, 3. místo pak obsadil Domácí porod Petra Hudského. Obě práce vznikly v režii Aleše Vrzáka. Přímo na místě ceny za Český rozhlas převzala dramaturgyně a autorka projektu Minutových her Kateřina Rathouská. Český rozhlas nominoval v další kategorii Drama hru pro mládež Na kometě podle románu Julese Verna. Přestože se neumístila, vyvolala velmi dobré ohlasy v následné diskusi.

  minutove hryHra Jak vyhynuli štulíci je svéráznou parafrází vyprávění o Noemově Arše. Noe ve hře promlouvá hlasem Josefa Somra. Daniela Fischerová (* 1948) je autorkou rozhlasových her, scénářů krátkých, animovaných i celovečerních filmů, povídek, knihy aforismů, spoluautorkou vědecko-populární publikace Hvězdy a osudy a učebnice Občanská výchova pro 6. – 9. ročník. Od poloviny 70. let se věnuje básnické a prozaické tvorbě pro děti. Jejím prozatím posledním vydaným dílem je kniha detektivních povídek Tři vraždy a král (2012). Za svoji divadelní a rozhlasovou tvorbu získala domácí i mezinárodní ocenění. Jako dramatička se v roce 1979 představila hrou Hodina mezi psem a vlkem. Ta byla pro alegorické paralely s dobovou realitou po čtyřech reprízách zakázána a autorčina díla se po sedm let nesměla provozovat.

  Apokryfní epizoda Domácí porod vychází tematicky z biblického příběhu Kaina a Ábela. Její autor Petr Hudský (* 1972) debutoval souborem krátkých próz s nečekanými konci Hrubý pytel, hrubá záplata. Jeho druhým počinem jsou Kacířské nápady, literární verze stejnojmenné divadelní hry. Podle povídky Kriminál byl natočen studentský film, který v Noci filmových nadějí (2010) získal druhé místo. Dále je podepsán pod knihami Zlatý časy a Maso od šibenice.

  Další informace o projektu Minutových her najdete na webu minutovehry.cz. K poslechu je zde také archiv vysílaných her.


  Komentáře k článku: Minutové hry uspěly na Hvaru

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,