Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Ministrem kultury stvořený Pavel Dostál

  Před deseti lety (24. července 2005) odešel do hudebního nebe divadelní dramaturg, textař, scenárista, režisér, publicista a nejdéle sloužící ministr kultury Pavel Dostál. V předvečer tohoto výročí přivítali místopředseda Senátu Zdeněk Škromach, ministr kultury Daniel Herman a prezident HA Jiří Hromada v rytířském sále Valdštejnského paláce osobnosti českého divadla, politiky i byznysu na vzpomínkovém setkání Hledá se srdce člověčí. Příchozí byli dekorováni „pamětní šálou P. Do­s­tála“ a v úvodu setkání zhlédli film Břetislava Rychlíka Bílá labuť Pavla Do­s­tála, v němž Renáta Kalenská prožívá v rozhovorech s ministrem okamžiky jeho nemoci – od naděje a síly bojovat se zákeřnou „sviní“ (jak říkal rakovině), přes chemoterapie v brněnském onkologickém ústavu až po verdikt lékařů, že nic nepomůže.

  Všem bylo jasné, že v jeho osobě odešel člověk, který miloval život a lidi, a že vlastně pouhým politikem nikdy nebyl – vždy z něj vyzařovalo, že patří mezi umělce, a do politiky šel proto, aby pro ně získal peníze, a umožnil jim tak svobodně pracovat po letech komunistické totality. Proto není divu, že na něj ani po deseti letech nezapomínáme, zatímco ostatní ministři mizí z myslí tak rychle, že už je ani neumíme vyjmenovat… natož na ně s dojetím vzpomínat.

  Poté zavzpomínali Jiří Suchý s bratrem Ondřejem, Z . Stirská se svým Fine Gospel Time, Spejbl a Hurvínek, R. Pogoda a herci Městského divadla Brno (kterému Pavel Dostál podpořil výstavbu Hudební scény), místopředseda Senátu Z . Škromach (který uvedl, že Pavla Dostála vnímal jako politický elév) i významný slovenský herec a politik Milan Kňažko (pro kterého byl opravdu přítelem) – jaký byl, kdo se na něj obrátil s prosbou o pomoc, koho se zastal.

  Podle ministra kultury Daniela Hermana byl Pavel Dostál nezapomenutelný muž. Proto se rozhodl ocenit ho resortním vyznamenáním MK Artis Bohemiae Amicis.

  Starostka Hronova H. Nedvědová a ředitelka festivalu Jiráskův Hronov M. Kollertová odhalily v závěru novou festivalovou Cenu Pavla Dostála. Podle nich by bez něj tento festival s velkou pravděpodobností zanikl.

  Organizačnímu výboru (v čele s Jiřím Zoufalem) se podařilo bez frází a lidsky připomenout ty vlastnosti, které dnes u mnohých politiků absentují, a zlidštit je poselstvím pamětní šály Pavla Do­stála.

  Do nové sezony přeji za Hereckou asociaci všem našim členům i nečlenům politiky, kterým kultura nebude lhostejná a divadlo potřebné jen pro jejich propagaci. Věřím, že s novým ministrem kultury máme nasměrováno k obhájení důstojnosti naší milované herecké profese.

  JIŘÍ HROMADA

  S použitím textu blog.iDNES.cz.


  Komentáře k článku: Ministrem kultury stvořený Pavel Dostál

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,