Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Minipřehlídka nového cirkusu z Francie

  Druhý ročník Cirkopolisu proběhne  od 15. do 21. února v pražském Paláci Akropolis a divadle Ponec. Tentokrát se program zaměří na současnou francouzskou novocirkusovou tvorbu.

  Flaque ARCHIV FESTIVALU

  Dvojice žonglérů Eric Longequel a Guillaume Martinet představí projekt Flaque FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Držíme se svého cíle prezentovat to nejzajímavější, co Evropa nabízí. Soustředíme se na menší, intimnější představení, která mají velmi unikátní poetiku, vysvětluje Petr Boháč, dramaturg Paláce Akropolis, který společně se sdružením Cirqueon festival pořádá.

  Festival zahájí 15. února v Paláci Akropolis projekt Flaque dvojice žonglérů Eric Longequel a Guillaume Martinet, tedy Companie DeFracto, s neotřelým hudebním doprovodem sound designéra Davida Maillarda. Eric a Guillaume jsou fascinující žongléři, hrají si s rytmem a sekvencováním pohybu, říká Šárka Maršíková, dramaturgyně festivalu a dodává: Flaque je jeden z nejzajímavějších žonglérských projektů, který je k vidění v Evropě. Vychází z jednoduchého konceptu hry, žongléři diváka, ale i sami sebe, neustále překvapují, rádi hrají v rozličných prostředích od industriálních prostor, kostelů až po kluby a divadelní sály. Festival nabízí dvě večerní představení a jedno představení pro školy s diskusí. DeFracto jsou laureáty prestižní ceny Jeunes Talents Cirque Europe.

  Zcela unikátní poetiku přináší na jeviště Divadla Ponec projekt Oktobre 16., 17. a 18. února. Atmosféru noirových filmů vytvoří na jevišti trojice herců a akrobatů: Yann – světový šampion v nové magii, Eva – špičková hrazdařka s argentinským temperamentem a Jonathan – pozemní akrobat, který snad nemá pevné kosti. Na jevišti se odehrávají situace, které popírají zákony fyziky, ať už v neuvěřitelném sóle Evy Ordoněz na hrazdě nebo v brilantních kouzelnických tricích Yanna Frische, láká Šárka Maršíková. Během tvorby Oktobre spolupracovali s guruem nové magie Rafaelem Navarro, který pomáhal s technickou rovinou přípravy triků. Soubor se setkal na prestižní cirkusové škole Le Lido ve francouzském Toulouse, jde o laureáty ceny Circus Next, Yann je světovým šampionem World Champion of Magic 2012.

  FOTO

  Etienne Manceau nechává v projektu Vu až voyeursky nahlédnout diváky do svého nitra FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Zpět na prknech Paláce Akropolis se 18. a 19. února představí Companie Sacékripa s projektem Vu. Kus na pomezí hry s objekty, miniaturou, cirkusem a nedobrovolným klaunstvím je sólem pro manipulátora každodenních předmětů, precizního, jemného a až příliš spořádaného. Etienne Manceau nechává až voyeursky nahlédnout diváky do svého nitra. Představení Vu je v dramaturgii nejdále od klasického vnímání nového cirkusu. Etienne staví na manipulaci s objekty až loutkohře a na svém herectví, hraje s těsnou blízkostí diváků.

  Festival uzavře 21. února opět v Paláci Akropolis večer nazvaný Cirkopolis vol 3, který je vyvrcholením týdenního zkoušení akrobatů, herců a performerů z několika evropských zemí. Pod vedením režiséra Florenta Bergala vznikne v průběhu festivalu jednorázové celovečerní představení, které budou mít diváci možnost zhlédnout exkluzivně jen u příležitosti zakončení celé přehlídky.

  Festival také poprvé vyráží do regionů a to do Jihlavy a do Olomouce, kde se odehraje Flaque souboru Defrakto. Věříme, že program v regionech v dalších letech rozšíříme a budeme těmto jedinečným uskupením organizovat turné po celé České republice, to je jedním z hlavních cílů festivalu pro příští léta, doplňuje Maršíková.

  Celkový program a veškeré informace najdou zájemci na webových stránkách www.cirkopolis.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 5. února 2015

  Komentáře k článku: Minipřehlídka nového cirkusu z Francie

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,