Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Michal Dalecký, herec

  Působil v brněnském Divadle Husa na provázku, v současnosti je v angažmá v Národním divadle Brno. Spolupracuje s Jiřím Jelínkem a jeho divadlem Dno nebo s Divadlem Na zábradlí. Je jedním z protagonistů internetového seriálu Kancelář Blaník.

  Michal Dalecký

  První divadelní zážitek

  Ochotnické divadlo v Holicích. Dalskabáty, hříšná ves, Jak šla basa do nebe, Výtečníci… To byla zábava. Tam jsem potkal i Vlada Hladíka, se kterým jsme založili uměleckou skupinu Tkáně a dělali různý performance.

  Divadelní sen

  Dělat divadlo s lidmi, které to baví, jsou tvůrčí a mají názor. Nemuset nikomu podlézat a hledat a škrtat a hledat a škrtat. A ještě se tím vším živit. Vlastně se mi můj sen splnil a stále naplňuje.

  Divadelní zkušenost (role), na kterou nemůžete zapomenout

  Každá improvizace s Jirkou Knihou je tetování do paměti. Maestro a Markétka s Vladimírem Morávkem je naprostý zlom všehomíra. Ende gute Ales gute s Dorou Viceníkovou, Honzou Mikuláškem a Petrem Štědroněm a všemi herci, když se umělecké vedení divadla Reduta loučilo s Brnem. To byl naprosto tvořivý obohacující proces. Kabaret Kafka s Danem Špinarem, kde jsme improvizovali při zkoušení každý den. Rusalka a Čarokraj s Petrem Formanem. Othello s Rastislavem Ballekem a hercem Robertem Rothem, což je úplně nekompromisní herec naprosto oddaný představení, které právě zkouší.

  Doba, ve které byste chtěl žít a věnovat se divadlu, případně je sledovat

  Jiná než tahle doba mne neláká. Středověk – moc bahna. Baroko – moc krajky. Osmdesátá léta – šílená móda. Takže stále vyhrává současnost.

  Osobnost divadelní historie nebo přítomnosti, se kterou byste rád zašel na kus řeči (o čem byste s ní chtěl mluvit?), případně s ní spolupracoval (na čem?)

  S J. A. Pitínským. Dělali jsme spolu v Huse na provázku Hordubala. A to byla paráda. Byl bych rád, kdybychom se potkali a on mne režíroval. To je krásná práce.

  Inscenace/projekt, který byste rád viděl podruhé (víckrát), a inscenace/projekt, který byste víckrát vidět nechtěl

  Rád bych viděl: Europeanu v Divadle Reduta v Brně v původním obsazení (žel naprosto nemožné přání). Nikdy více Mary Poppins – Městské divadlo Brno.

  Kniha, kterou máte na nočním stolku, a kniha, kterou byste nikdy nedal do antikvariátu

  Poslední týdny si vychutnávám, že nemusím číst nic. Věnuji se rodině, anebo spím. Do antikvariátu bych nedal komiks Macanudo od Linierse a komiks Black Sade. Jinak cokoli. Očista knihovny je i duševní očista.

  Film nebo televizní pořad, na který jste kdykoli ochoten se dívat, a film, případně televizní pořad, který už podruhé vidět nechcete

  Kdykoli film RocknRolla, režie Guy Ritchie. Parádní vtipná gangsterka. Nechci vidět jakýkoli díl Slunce, seno a…

  Hudba, kterou posloucháte – doma, v autě, na koncertě… – a hudba, kterou zásadně neposloucháte

  Doma poslouchám Deftones, Muse, Mark Lanegan, Moderat, Monikino Kino, Korn… V autě to samé, co doma. Když se ale stane spolujezdcem Jirka Jelínek, posloucháme Country Radio, což je neuvěřitelná studnice životních moudrostí a sedmičkových akordů.

  Obraz/fotografie/plakát, který byste chtěl mít v obýváku, v ložnici, v kuchyni a (případně) na záchodě

  V obýváku mám obraz od Karla Gregora. Je to dítě na zlatém pozadí. V ložnici máme obří rudý rám a moře v něm. To jsem vyráběl já. Na záchodě máme na stěnách marocký štuk, což je obraz sám o sobě. Ale na schodiště chci dát plakát z konce sedmdesátých let z filmu Supersonic Man. Americký béčkový film, ale plakát je psaný arabsky.

  Nápoj, který si nejraději dáváte v divadelním baru

  Coca-cola.

  Květina, kterou byste nejraději dostal na premiéře

  Kopretina.

  Kým/čím byste byl, kdybyste se nevěnoval divadlu

  Rentiér stejně jako Jirka Kniha, který to sem napsal v DN 22/2014. Asi se nějak domluvíme a začneme na tom pracovat.

  Divadelní postava, kterou byste chtěl být v reálném životě

  Michal Dalecký – to je dobrá postava.

  Chtěl byste umřít na jevišti (v divadle)?

  V žádném případě.

  Plus: Oblíbený/neoblíbený divadelní kritik

  J. P. Kříž. Jestli oblíbený, nebo neoblíbený – nechám na vás, drazí čtenáři.

  • Autor:
  • Publikováno: 21. ledna 2015

  Komentáře k článku: Michal Dalecký, herec

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,