Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Městské divadlo Jablonec nad Nisou

  Otevřením secesního divadla na počátku 20. století se v Jablonci nad Nisou završila mnohaletá snaha tamějšího německojazyčného měšťanstva vyrovnat se svému věčnému rivalovi Liberci i v kulturní oblasti. Architektonický návrh vytvořil věhlasný vídeňský ateliér Fellner a Helmer, autor řady českých divadel, o nichž bude v našem seriálu ještě řeč. Divadlo bylo postaveno neuvěřitelně rychle za třináct měsíců: 18. srpna 1906 byl položen základní kámen a již 21. září 1907 bylo divadlo slavnostně otevřeno. V průběhu bouřlivých dějin několikrát měnilo název od původního Stadttheater, přes Zemské oblastní divadlo a Divadlo Julia Fučíka v časech komunistické totality až po Městské divadlo Jablonec nad Nisou v současnosti. K první větší rekonstrukci došlo mezi lety 1964–1968. Během oprav byly ze střechy ukradeny sochy vozatajů a múz Thálie a Komedie. Oprava se příliš nepovedla, takže v časech normalizace divadlo rychle chátralo. Havarijní stav budovy tudíž vedl k další velké rekonstrukci mezi lety 1996–1998 za 139 milionů korun. Podařilo se tak zachránit secesní interiér, jehož nejvzácnější součástí je sto čtrnáct původních lustrů a nástěníků v šestnácti různých typech.

  Již od konce čtyřicátých let minulého století nemá jablonecké divadlo svůj vlastní soubor a pracuje na principu stagiony. V posledních letech se sice znovu objevují nápady vytvořit v divadle stálý ansámbl, pevnější kontury však tato idea ještě nezískala. Budova divadla je také vyhledávána filmaři a televizními produkcemi. Jeviště divadla tak hostilo kupříkladu tvůrce pořadů Skopičiny nebo Možná přijde i kouzelník. Kapacita hlediště je 512 míst k sezení a 80 míst k stání.

  Zasedací místnost v administrativní části budovy FOTO VÍT POKORNÝ

  Sklad hudebních nástrojů FOTO VÍT POKORNÝ

  Secesní budova divadla FOTO VÍT POKORNÝ

  Herecká šatna FOTO VÍT POKORNÝ

  Stanoviště inspicienta a divadelního hasiče FOTO VÍT POKORNÝ


  Komentáře k článku: Městské divadlo Jablonec nad Nisou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,