Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Městské divadlo Brno

  Městské divadlo Brno (MdB), v letech 1954–1992 Divadlo bratří Mrštíků, bylo založeno v roce 1945. Původně sídlilo na Jakubském, od roku 1947 na Moravském náměstí. V roce 1965 se přestěhovalo do budovy zrušeného kina Metropol na Lidické třídě, původně objektu Obce židovské, postaveného podle návrhu architekta Heinricha Fanty. Od devadesátých let minulého století prošly instituce i budova MdB bouřlivými proměnami. Nejprve byly v roce 1995 na základě návrhů architekta Miroslava Meleny rekonstruovány divadelní sál a foyer. MdB se v té době etablovalo jako významné centrum muzikálového divadla a zvýšená divácká poptávka vedla ředitele Stanislava Mošu k ambicióznímu projektu nové moderní Hudební scény. Ta vyrostla podle návrhu brněnských architektů Romana Macha a Josefa Kubína v letech 2002–2004 na volném prostranství v sousedství „staré“ budovy divadla, nyní zvané Činoherní scéna. V roce 2008 se propojený komplex rozšířil o administrativní budovu, kde sídlí také část dílen a „relaxační centrum“ pro herce, sestávající ze sauny a posilovny. Odpočinek v divadelní kavárně pro nás byl už poněkud staromódní, podotýká k tomu s úsměvem umělec MdB a znalec zdejších poměrů Jakub Przebinda. Příjemně uvolněné svalstvo je vydatným pomocníkem při uzavírání nových hereckých smluv nebo při studiu náročných muzikálových partů.

  Komplex MdB s budovou Hudební scény FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Kancelář ředitele MdB Stanislava Moši FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Pohled na hudební scénu z lávky FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Herecká šatna FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Relaxaci potřebují i kulisáci. Zvláště muzikálové dekorace nejednou sestávají až z padesáti mohutných desek, které je nutné po přesunu na jeviště pečlivě spojit dohromady. Leckdy se jedná o celonoční „šichtu“. Nevystačí se jen se špičkovou kinetickou technologií, kterou je opatřeno jeviště Hudební scény. Moderní osvětlovací technika pracuje při představení téměř automaticky a k jejímu ovládání stačí jeden šikovný „light designér“.

  MdB má několik moderně zařízených zkušeben. Jejich neocenitelnou součástí jsou televizní obrazovky, které mimo jiné na začátku sezony pomáhají létem zmoženým hercům osvěžit paměť při promítání záznamu představení.

  Činoherní scéna má kapacitu 360 míst, Hudební scéna pak 730 míst. Ale i na Činoherní scéně se kromě činoher hrají i muzikály.

  Ve spolupráci s divadelním oddělením Národního muzea


  Komentáře k článku: Městské divadlo Brno

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,