Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Měsíc Ukrajiny ve znamení naděje

  Městská divadla pražská představí od 24. února do 24. března  průřez všemi společnými projekty s ukrajinskými umělci, kteří našli útočiště v České republice, i těmi, které Městská divadla pražská podporují přímo na Ukrajině.

  Nezlomní. Foto: Martin Špelda

  Měsíc Ukrajiny zahájí 25. února od 17 hodin audiowalk RŮZNÍ LIDÉ na Hlavním nádraží Praha, který vznikl jako koprodukce MDP s kyjevským divadlem uzahvati, průkopníkem imerzivního žánru na Ukrajině. Diváci se prostřednictvím zpovědí Ukrajinců, kteří se museli stát hrdiny svých životů v těch nejtemnějších dobách, mohou stát aktéry dialogu o hledání osobního štěstí mezi těmi, kdo si myslí, že světlo je navždy ztraceno a těmi, kdo v něj stále věří. Sluchátka si pak při tomto unikátním audiowalku budou moci nasadit naposledy ještě 9. března v 17 hodin.

  V divadle Komedie proběhne 27. a 28. února divadelní setkání připomínající návštěvu u babičky, která mluví jiným jazykem. Projekt LANGUAGE BARRIER EQUAL uvádí MDP ve spolupráci se sdružením Studenti pro Ukrajinu, které tvoří domácí studenti DAMU a FAMU a příchozí studenti z divadelních škol v Charkově, Kyjevě a Lvově.

  DAKH DAUGHTERS, šestičlenná hudebně-divadelní avantgardního skupina z Kyjeva vtrhne do Komedie 14. března s apelativním kabaretem DANSE MACABRE. Pod režijním vedením zakladatele a duchovního otce Vlada Troitského vyrazí s obecenstvem na mýtickou cestu a s bezprostřední naléhavostí se přitom pokusí navrátit divadlu jeho vzácnou a jedinečnou schopnost – být prostorem k setkávání, sdílení a snad i k léčení.

  Prostřednictvím fiktivního deníku si mohou 17. března diváci v divadle Komedie poskládat mapu národní identity Ukrajiny, kterou je nutné bránit, za niž má cenu bojovat a která přežívá v myslích všech, kteří se nedají zlomit. V režii ukrajinského studenta DAMU Kostiantyna Zhyrova účinkují v činoherní inscenaci NEZLOMNÍ studenti českých a ukrajinských divadelních škol i profesionálové z ukrajinských divadel.

  Měsíc Ukrajiny vyvrcholí 24. března premiérou autorské inscenace ukrajinského režiséra Oleksie Doričevského JAK UMĚT KRÁST aneb Příručka mezinárodní zlodějiny. Na jevišti divadla Rokoko herci MDP Beáta Kaňoková, Sára Affašová a Viktor Dvořák rozehrají satirický kabaret o tom, kterak si jedna imperiální mocnost po staletí bez skrupulí přivlastňovala kulturní dědictví jiných národů.

  Až do konce sezóny je v divácké kavárně divadla ABC k vidění výstava ukrajinských protiválečných plakátů SPECIÁLNÍ GRAFICKÁ OPERACE. Představuje díla Nikity Titova, Oleksandra Grekhova a Maksyma Palenka a dál se obměňuje a doplňuje o nové plakáty dalších výtvarníků.

  U samotného počátku dnes již svým rozsahem a koncepčností nebývalého projektu Imagine UA stál ředitel MDP Daniel Přibyl: Říká se, že když řinčí zbraně, múzy mlčí. Od okamžiku, kdy začala ta strašlivá válka, děláme v Městských divadlech vše pro to, aby ukrajinští umělci nemuseli mlčet, ale aby mohli dál tvořit. Podporujeme profesionály i studenty, kteří nalezli nový dočasný domov v Česku, ale i ty, kteří zůstali na Ukrajině. A práci těchto talentovaných umělců představujeme českým divákům.

   Koordinaci ukrajinských projektů a komunikaci s tvůrci a studenty se v MDP věnuje Anna Turlo: Je nesmírně důležité, že ukrajinští umělci mohou sdílet své zkušenosti a hlasitě a sebevědomě mluvit k divákům z České republiky i Ukrajiny o tom, co se v jejich zemi děje, jaká byla před válkou, jakou vidí její budoucnost a o čem sní. Projekt Imagine UA v Městských divadlech pražských umožňuje ukrajinským divadelníkům nejen setrvat v profesi, ale také vést multikulturní dialog mezi Českou republikou a Ukrajinou a navazovat silná partnerství, která přetrvají dlouho po vítězství Ukrajiny.

  • Autor:
  • Publikováno: 14. února 2023

  Komentáře k článku: Měsíc Ukrajiny ve znamení naděje

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,