Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Měkké faktory v regionálním rozvoji regionů

  Ve dnech 24. – 25. června 2010 bude Stará Aréna – klub pro kulturu a informace 2015 hostit mezinárodní konferenci Měkké faktory v regionálním rozvoji regionů s důrazem na kulturu, kreativitu a inovace, která proběhne za účasti předních zahraničních odborníků v dané oblasti. Na setkání se bude diskutovat o zkušenostech minulých i budoucích měst s titulem Evropské hlavní město kultury. Neméně důležitým aspektem konference bude vypracování odborného komentáře k dokumentu o rozvoji kreativního odvětví, nedávno vydaného Evropskou komisí po názvem Zelená kniha – Uvolnění potenciálu kulturních a tvůrčích odvětví. Celou konferenci organizuje Centrum městského a regionálního managementu při Katedře sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity ve spolupráci s týmem Ostrava 2015, kandidátským projektem Ostravy na prestižní titul Evropské hlavní město kultury 2015.

  Tématy prvního dne konference jsou „Zkušenosti bývalých a budoucích Evropských hlavních měst kultury“ a „Role kultury a kreativity v rozvoji měst a regionů“. Své příspěvky přednesou zástupci měst, která titul Evropské hlavní město kultury nesla v minulosti, v budoucnu jej ponesou nebo o něj v současné době usilují. Přednášejícími budou Zora Jaurová (Košice 2013), Brigitte Zierhut-Bösch (Linz 2009), Susanne Skipiol (Essen 2010) a Dita Eibenová (Ostrava – kandidát 2015). V druhé půli dne vystoupí čelní zahraniční odborníci na problematiku kultury a kreativity: Ralf Ebert, ředitel poradenské kanceláře pro rozvoj měst a regionů Stadtart z Dortmundu, Peter Trowles z The Glasgow School of Art a David Rylander, zástupce Center for Innovation Systems, Entrepreneurship and Growth ze švédského Jönköpingu.

  Následujícího dne se konference zaměří na proces komentování stěžejního dokumentu kreativního sektoru, ke kterému oficiálně vybízí Evropská komise. Ta oslovila nejen občany a nevládní organizace, ale i národní, regionální a místní správy, aby se k nedávno vydanému dokumentu (Zelené knize) vyjádřili. Vypracovaný komentář, na kterém se budou podílet účastníci konference ve spolupráci se zástupci Ostravské univerzity a projektu Ostrava 2015, pak bude zaslán Evropské komisi.

  Další informace o konferenci spolu s podrobným programem naleznete na webových stránkách www.mestskymarketing.cz. Všichni zájemci z řad kulturních profesionálů jsou srdečně zváni.

  • Autor:
  • Publikováno: 5. června 2010

  Komentáře k článku: Měkké faktory v regionálním rozvoji regionů

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,