Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  MDT se letos slaví v pátek 29. dubna

  Vize tance ve spolupráci s Národním divadlem, Českou televizí a dalšími partnery připravují oslavy Mezinárodního dne tance v České republice. V pátek 29. dubna se Česko rozhoupe ve společném rytmu s celým světem a připomene si krásu, radost a energii, kterou tanec přináší.

  FOTO archiv Vize tance

  FOTO archiv Vize tance

  Oslavy v ČR

  K oslavám Mezinárodního dne tance se každoročně připojují desítky měst v České republice. V roce 2015 jich slavilo 33. Tanec v den oslav oživí náměstí, parky, nádraží, speciální program připravují taneční studia, školy i divadla. Zapojují se jak profesionální, tak amatérské soubory, studenti tance, taneční nadšenci i kolemjdoucí bez ohledu na věk. Slaví se napříč tanečními styly od baletu, přes současný tanec, nový cirkus až po hip-hop, street dance, tango nebo swing.

  Spolek Vize tance sdružující přední české choreografy, tanečníky, publicisty a kulturní manažery od roku 2010 podněcuje k oslavám v ČR a ve spolupráci s Národním divadlem, od loňského roku Českou televizí a dalšími partnery, organizuje v Praze a v Brně program pro veřejnost, říká Nataša Novotná koordinátorka Mezinárodního dne tance ve Vizi tance. “Součástí oslav jsou ukázky tanečních představení, otevřené taneční lekce, tančírny, flashmob – společná choreografi nebo čtení celosvětového poselství, dodává.

  Piazzeta Národního divadla a Janáčkovo divadlo v Brně

  Hlavní část programu se uskuteční na piazzetě ND. Snímek je z loňského roku. FOTO archiv Vize tance

  Hlavní část programu se uskuteční na piazzetě ND. Snímek je z loňského roku. FOTO archiv Vize tance

  Národní divadla v Praze a Brně již pravidelně organizují klasický baletní trénink pod širým nebem. Začne v 15:30 azúčastní se ho stovky tanečníků. Ve spolupráci s Českou televizí vznikne telemost mezi Národními divadly v Praze a Brně akdokoliv bude mít možnost připojit se k tréninku díky přenosu na webu České televize. V Praze se ve vedení hodiny vystřídají například první sólisté Baletu ND Nikola Márová a Michal Štípa nebo ředitel Taneční konzervatoře hl. města Prahy prof. Jaroslav Slavický, v Brně to bude umělecký šéf baletu Mário Radačovský a další taneční osobnosti.

  Pražský program bude pokračovat dětským flashmobem pod patronací Národního divadla (instruktážní video je zveřejněno zde). Poté zazní celosvětové poselství významného tanečníka a choreografa, kterého každoročně vybírá Taneční komitét Mezinárodního divadelního ústavu. Autorem letošního poselství je samoanský choreograf, režisér a výtvarník Lemi Ponifasio. Český překlad poselství bude zveřejněn na www.danceday.cz. Na piazzetě dále vystoupí pražské konzervatoře a program  zakončí flashmob – společná choreografie pro dospělé, který připravila Vize tance ve spolupráci s tanečním studiem Stage Praha. Letošní choreografie spojuje současný tanec, street dance a latinsko-americké tance a na jeho vzniku se podílely špičky domácí taneční scény jako je Nataša Novotná, Anet Antošová, Kateřina “Káka” Kvasnicová nebo Kubánec Maykel Eduardo Talavera. Instruktážní video je k dispozici zde, každou část se lze naučit podle samostatných tutorialů také z youtube. Flashmob se tradičně tančí po celé zemi a propojuje program oslav na různých místech. Na piazzetě bude představen i nový Nadační fond pro taneční kariéru, za kterým stojí Vize tance a Taneční sdružení a Taneční databáze, projekt publikace Taneční aktuality.cz.

  Oslavy v Praze

  Z loňského roku na Střeleckém ostrově v Praze. FOTO archiv Vize tance

  Z loňského roku na Střeleckém ostrově v Praze. FOTO MAREK ZÁLESKÝ

  Další místa, kde se v Praze chystá program, jsou například A(VOID) Gallery na náplavce u Rašínova nábřeží s tančírnami tanga a swingu nebo OC Quadrio ve Spálené ulici. Vlastní oslavy připravuje mnoho tanečních škol, studií a divadel jako je studio Stage Praha, Studio Contemporary, Studio ALTA, divadlo Ponec aj. K oslavám tance se připojí například i hudební festival vs. Interpretation, který na 29.4. plánuje speciální hudebně-taneční program. Podrobné informace o jednotlivých akcích nejen v Praze, ale po celé České republice se postupně objevují v taneční mapě na www.danceday.cz. Mapu připravuje Vize tance ve spolupráci s domácí taneční komunitou.

  O Mezinárodním dni tance

  Mezinárodní den tance (MDT) se slaví 29. dubna od roku 1982, kdy ho vyhlásil  Taneční komitét ITI (International Theatre Institute ‐ Mezinárodní divadelní ústav), partnerská organizace UNESCO. Tento den je významný narozením velkého tanečního reformátora Jeana‐Georgese Noverrea (*1727), který byl svými současníky nazýván Shakespearem tance. Cílem celosvětových oslav je připomenout si univerzální povahu tance, který překonává etnické, kulturní, politické i náboženské bariéry mezi lidmi.

  I takový byl loňský MDT. FOTO archiv Vize tance

  I takový byl loňský MDT. FOTO archiv Vize tance

  Video z loňských oslav v Praze najdete zde.

  ///

  O Vizi tance

  Národní iniciativa pro rozvoj současného tance, pohybového divadla a interdisciplinárního umění vznikla v roce 2008. Sdružuje umělecké profesionály – tanečníky, choreografy, pedagogy, manažery, teoretiky a kritiky. Posláním spolku je zviditelnit taneční umění v České republice ve vztahu k ostatním uměleckým disciplinám. Aktivity se zaměřují na rozvoj infrastruktury oboru a obnovu jeho celospolečenského uznání. Vize tance organizuje oborové konference, jedná s orgány státní správy, podílí se na vzniku odborných publikací a iniciuje v České republice oslavy Mezinárodního dne tance. Další informace jsou k dispozici na www.vizetance.cz a na www.facebook.com/vizetance.

  • Autor:
  • Publikováno: 11. dubna 2016

  Komentáře k článku: MDT se letos slaví v pátek 29. dubna

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,