Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  MD Olomouc: Řekněte to divadlem

  Moravské divadlo Olomouc zveřejnilo dramaturgický plán na sezonu 2018/19. Divákům nabízí dvanáct premiér.

  Jako každým rokem připravujeme repertoár baletu, činohry, opery a operety s nesmírnou péčí. Snažíme se o sdělnost i poslání, aktuálnost i uměleckou kvalitu vybraných titulů. Divadlo je a má být zrcadlem společnosti, umělecká díla, která se zde rodí, mají nejen bavit, ale také kultivovat, klást otázky i nabízet odpovědi. Divadlo je a bylo vždy zdrojem zábavy a poučení, ale také místem společenských událostí a důležitých setkání. Nechť je tomu tak i v sezoně, která stojí před námi, uvedl ředitel Moravského divadla Olomouc Pavel Hekela.

  Činohra

  Soubor činohry uvede v příští sezoně šest premiérových titulů. Máme v nabídce jeden muzikál, salónní tragikomedii, po hodně dlouhé odmlce také detektivní komedii, klasický titul z pera Williama Shakespeara a opět i jednu adaptaci věhlasného díla světové literatury. Zkrátka si u nás vybere každý, zdůraznil umělecký šéf souboru Roman Vencl. Velkým diváckým lákadlem je detektivní komedie Splašené nůžky, v níž o vývoji děje rozhodují sami diváci. Na tuto premiéru se velmi těším. Jednak proto, že jde o detektivní komedii, což je žánr, který se u nás v činohře za těch osm sezon, co tu působím, ještě neobjevil, a také proto, že se jedná o naprosto mimořádnou hru, jež láme rekordy po celém světě a diváci i herci ji zkrátka milují. Je to neuvěřitelná interaktivní komedie, kde vraha musí vypátrat a usvědčit publikum, popsal Vencl.

  Po více než třech letech od premiéry Šakalích let se olomoucká činohra znovu pustí do přípravy muzikálu. A to rovnou do legendárních Starců na chmelu, od jejichž filmové premiéry uplyne příští rok padesát pět let „Tento titul byl jasnou volbou a poté jsme hledali ideálního režiséra. Petr Novotný je jednoznačně českým muzikálovým esem, stál například za premiérami úspěšných muzikálů Jesus Christ Superstar a Evita. S naším divadlem bude spolupracovat vůbec poprvé, sdělil Vencl. Nebudou chybět ani klasická díla světové literatury a dramatiky. Po dvaceti letech se na olomoucké jeviště vrátí Evžen Oněgin, tentokrát v nastudování Bogdana Kokotka, uměleckého šéfa polské scény Těšínského divadla. Režie inscenace Shakespearova Kupce benátského se pak zhostí umělecký šéf olomouckého Divadla Tramtarie Vladislav Kracík.

  Opera a opereta

  V repertoáru souboru opery a operety se objeví další česky zpívaná opera. A to jedna z nejznámějších u nás i ve světě. Operu Její pastorkyňa uvedeme v Moravském divadle u příležitosti devadesátého výročí úmrtí Leoše Janáčka. Zařazením tohoto geniálního hudebního díla do repertoáru chceme olomouckého diváka postupně vést k poznávání operní literatury dvacátého století. Současně je to možnost zvýšení uměleckých nároků na náš soubor, uvedl umělecký šéf Miloslav Oswald. Po předloňské premiéře Kouzelné flétny se můžeme těšit na další inscenaci Mozartovy opery. Tentokrát to bude Così fan tutte. Můj vztah k Mozartově hudbě je velmi blízký a silný. Vždy jsem v ní navzdory pocitu jednoduchosti, kterou vzbuzuje, nacházel velké tajemno a hloubku. Così fan tutte je malá opera co do obsazení, ale přitom umělecky velmi náročná. Navíc v příštím roce oslaví dvě stě třicet let od svého vzniku, upozornil Oswald. Milovníci operety se mohou těšit na jeden domácí a jeden zahraniční titul – ještě letos stihne soubor uvést lidovou humornou operetu Járy Beneše Na tý louce zelený, v únoru příštího roku pak bude mít premiéru Orfeus v podsvětí, inscenace světově proslulé operety Jacquese Offenbacha, jehož tvorba je olomouckému publiku dobře známá – stačí připomenout inscenace Hoffmannovy povídky, Krásná Helena či Rytíř Modrovous.

  Balet

  Baletní soubor pojal nabídku premiér v duchu maximálního tanečního kontrastu. První premiérou bude vyloženě na přání mnoha diváků uvedení slavné skupiny The Beatles na naše jeviště. A to ve zcela nové inscenaci, ve které znovu ožijí členové legendární skupiny v časech své největší slávy. Při druhé premiéře si přijdou na své milovníci velkého klasického baletu. Bajadéra Ludwiga Minkuse je celovečerním romantickým baletem, který se odehrává v orientálním prostředí daleké Indie, přiblížil umělecký šéf souboru Robert Balogh.

   

  ///

  Premiéry Moravského divadla Olomouc v sezoně 2018/2019

  14. 09. 2018 – Jean-Claude Grumberg: Krejčovský salon (Č) – režie Mikoláš Tyc

  05. 10. 2018 – Jára Beneš: Na tý louce zelený (OP) – režie Dagmar Hlubková

  02. 11. 2018 – Robert Balogh: The Beatles Celebration (B) – režie Robert Balogh

  23. 11. 2018 – Paul Pörtner: Splašené nůžky (Č) – režie Michaela Doleželová

  14. 12. 2018 – Leoš Janáček: Její pastorkyňa (O) – režie Václav Málek

  06. 01. 2019 – István Örkény: Kočičí hra (Č) (mimo předplatné) – režie Roman Vencl

  25. 01. 2019 – Vratislav Blažek, Ladislav Rychman: Starci na chmelu (M) – režie Petr Novotný

  22. 02. 2019 – Jacques Offenbach: Orfeus v podsvětí (OP) – režie Oldřich Kříž

  22. 03. 2019 – Ludwig Minkus: Bajadéra (B) – režie Robert Balogh

  12. 04. 2019 – Alexandr Sergejevič Puškin: Evžen Oněgin (Č) – režie Bogdan Kokotek

  10. 05. 2019 – Wolfgang Amadeus Mozart: Così fan tutte (O) – režie Andrea Hlinková

  07. 06. 2019 – William Shakespeare: Kupec benátský (Č) – režie Vladislav Kracík

  B – balet, Č – činohra, M – muzikál, O – opera, OP – opereta

  ///

  Předplatné

  Stávající předplatitelé mohou abonmá na další sezonu přednostně prodloužit od 3. do 25. dubna, nové předplatitele mohou začít kupovat abonmá od 2. května. Věříme, že naši předplatitelé ocení pestrost v nabídce nových premiér. Jsou opět zastoupeny všechny žánry a v širokém záběru titulů si jistě každý vybere své favority. Příznivá zpráva je, že ceny vstupného zůstávají pro příští sezonu nezměněny, uvedl vedoucí obchodního oddělení Petr Zadorožný.

  Prodej předplatného na příští sezonu bude doprovázet propagační spot. Jeho tvůrce Roman Vencl přišel se sloganem Řekněte to divadlem. Ve spotu tentokrát neúčinkují umělci Moravského divadla, ale naši návštěvníci-diváci. Vybral jsem šest neherců počínaje studenty hejčínského gymnázia přes dva aktéry středního věku až po paní Janu Majtnerovou, která je bývalou sólistkou naší opery. Je to v pořadí třetí kampaň na prodej předplatného, kterou jsem připravil, a poprvé není laděna komediálně, nýbrž naprosto seriózně, tak doufám, že se výsledek bude divákům líbit a vyvolá v nich chuť koupit si naše předplatné, sdělil Vencl. Natáčení spotu probíhalo v areálu hejčínského gymnázia, v kavárně Café La Fée, ale i v bytě Romana Vencla a samozřejmě přímo v budově divadla.

  Podrobnější informace včetně katalogu a ceníku předplatného jsou od 28. března umístěny na webových stránkách divadla www.moravskedivadlo.cz, sekce Předplatné na sezonu 2018/19.

  • Autor:
  • Publikováno: 3. dubna 2018

  Komentáře k článku: MD Olomouc: Řekněte to divadlem

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,