Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Máte čas na život?

  Téměř pět let trvalo, než Midi Lidi připravili své čtvrté album Give Masterpiece A Chance! Ne náhodou je jejím hlavním motivem heslo: Udělej si čas na život! Podle kapely se jedná o nejhitovější nahrávku diskografie.

  Midi Lidi: Give Peace a Chance! Repro Midi Lidi

  Midi Lidi: Give Peace a Chance! Repro Midi Lidi

  Na albu se podíleli všichni členové kapely – Petr Marek, Prokop Holoubek, Tomáš Kelar i Markéta Lisá. Mluví o něm jako o optimistické letní desce, jako o desce na koupák. Klíčové jsou věty z textů Zruš ten deadline!, Kámoše prozvoň!Pojď ven!

  Na minulé desce Petr Marek zpíval, abychom si prací nenechali kazit dovolenou. Teď vybízí přímo k tomu, abychom si nějakou dovolenou vůbec vzali. Čtyři roky jsme všichni měli hrozně moc práce, skládali jsme hudbu do filmů, dělali divadlo, kluci měli promotérské aktivity. I na Štědrý den jsem pracoval dvacet hodin. Deska ale není vyzpíváváním se z krize, nýbrž svědectvím o tom, že je člověku už dobře, říká Marek.

  Midi Lidi pod vodou. FOTO JOHANA NOVOTNÁ

  Midi Lidi pod vodou. FOTO JOHANA NOVOTNÁ

  Ve srovnání s předchozími alby Midi Lidí je na Give Masterpiece A Chance! daleko více živých nástrojů. Uslyšíte zde nejen klasický synthpop či electro-disco, ale také krautrockem ovlivněné písně v sestavě bicí-basa-kytara-moog, existenciální koupací ploužák i podivný bigbít. Sranda je, že původním konceptem bylo natočit temné introvertní elektronické album s minimem zpěvu. A vznikl přesný opak, říká Holoubek. Největší překvapení bylo, když jsme až po dokončení celé desky zjistili, že na ní nejsou vůbec žádné refrény! A přitom je plná hitů, dodává Kelar.

  Novinka je tematicky jednotnější. Většina příběhů se odehrává na výletě k vodě. Loni v létě jsem byl sám měsíc na ostrově v Chorvatsku. Po čtrnácti dnech odpočívání jsem se začal otravovat. Pak přišel úplněk a během jednoho dne jsem napsal asi pětadvacet textů. Tímto okamžikem nová deska konečně reálně začala existovat, vzpomíná Marek. Na stejném místě pak jen den poté náhodně potkal Marka Vašuta, s nímž Midi Lidi poté natočili klip ke skladbě Lux. Až na dvě písničky jsou všechny texty o přepracovanejch hrdinech, co si řeknou, že na to už kašlou a začnou žít. Je přece důležité, abychom si dokázali udělat prostor pro normální věci a lidi, které máme rádi, uzavírá charakteristiku alba Marek.

  Midi Lidi si deadline na vydání desky tentokrát dali až v okamžiku, kdy byla víceméně hotová. Jejich Give Masterpiece a Chance! vyjde 15. června na CD a na dvojvinylu pod hlavičkou Bumbum Satori a ve spolupráci s vydavatelstvím X Production. Hostují na něm Roman Holý, Mardoša, dětská kapela Kaťka a Baťka, grafička a VJka Midi Lidí Magdalena Hrubá, youtubeři Anežka a Jiřík a dívčí skupina Pro Foro Interno. Mix a mastering měl na starosti opět Ondřej Ježek.

  Pozn. Po už zveřejněném singlu Lux si můžete poslechnout další tři písničky Pojď ven!, Pokec s tátou a Ten bonbón: zde

  Midi Lidi-logo

  ///

  Midi Lidi

  Elektropopová kapela Midi Lidi vznikla v roce 2006 na troskách seskupení Krásný Stěhovák Gerard & Sexuální nábytek ve složení Petr Marek (zpěv, elektronika, klávesy), Markéta Lisá (zpěv, elektronika, klávesy, saxofon), Prokop Holoubek (zpěv, bicí, klávesy, klarinet, kytara) a vizuální umělci Filip Cenek, Magdalena Hrubá, Jiří Havlíček a Jan Šrámek (aka VJ Kolouch), vytvářející koncertní videoprojekce, obaly alb a plakáty

  Midi Lidi. FOTO JOHANA NOVOTNÁ

  Midi Lidi. FOTO JOHANA NOVOTNÁ

  V roce 2007 Midi Lidi vydali album „Čekání na robota“ u brněnského labelu X production. Album bylo nominováno na cenu Anděl 2007. Díky úspěchu alba u české a slovenské kritiky i u posluchačů začala kapela často koncertovat. V roce 2009 začali Midi Lidi pracovat na novém albu a zároveň hudbě k filmu „Protektor“ (r. Marek Najbrt).

  Alba Protektor (soundtrack, Negativ) a Hastrmans, Tatrmans & Bubáks (Xproduction/ Malárie) vyšla jen měsíc po sobě na podzim roku 2009. Midi Lidi za soundtrack obdrželi filmovou cenu Český Lev, za desku Hastrmans, Tatrmans & Bubáks byli opět nominováni na cenu Anděl a vydali se na Bubáks tour čítající přes 70 koncertů. V roce 2010 vytvořili hudbu k divadelním inscenacím Krajina se zbraní (Dejvické divadlo) a Ubu se baví (Divadlo Na zábradlí), k filmům Český mír (r. Klusák/Remunda – Cena české filmové kritiky za hudbu) a HeartBeat 3D (r. Jan Němec) a zahráli si ve filmu Marijine v režii Aleše a Željky Sukových.

  FOTO JOHANA NOVOTNÁ

  FOTO JOHANA NOVOTNÁ

  Po vydání třetího alba Operace Kindigo! v roce 2011 se skupina rozrostla o Tomáše Kelara (bicí, zpěv, elektronika, klávesy – ex-Mountaineers, autor hudby pro kapelu Čoko Voko) a dva vizuální umělce: Roman Přikryl (Fiordmoss) a Tereza Rullerová aka VJ Texa (The Rodina). Markéta Lisá si dala koncertní přestávku. Již nějakou dobu je členem cestovní rodiny zvukař Zbyněk Válka.

  V roce 2012 vytvořili Midi Lidi soundtrack k filmu Polski film (r. Marek Najbrt), nominovaný na Českého Lva i Cenu české filmové kritiky. Hudba k francouzsko-českému animovanému filmu Tram (r. Michaela Pavlátová) postavená na hlavním hudebním motivu Protektora získala několik francouzských filmových cen. Mezi roky 2013 a 2014 složili Midi Lidi hudbu k filmu Pirátské sítě (r. David Čálek) a spolu s kapelou WWW a Pavlem Fajtem k filmu Televise bude! (r. Jan Bušta). Průběžně tako hudebně dotváří oblíbený internetový satirický seriál Kancelář Blaník.

  FOTO JOHANA NOVOTNÁ

  FOTO JOHANA NOVOTNÁ

  Midi Lidi také s oblibou remixují. Nejznámější je remix písně El Fusilado skupiny Chumbawamba, která na oplátku zařadila svou verzi písně Je toho hodně co říct na své EP In Memoriam: Margaret Thatcher. Oblíbenou zábavou kapely jsou také coververze: k nejoblíbenější se řadí předělávka semaforské písně Co jsem měl dnes k obědu s vlastním novým textem o neúspěšném promotérovi.

  Za zmínku stojí filmová tvorba Petra Marka (Láska shora, Nebýt dnešní, Nic proti ničemu), účast v divadelních projektech Láhor/Soundsystem, Radio Ivo, Sourozenci Brucknerovi, Dekadentní divadlo Beruška (většinou s Johanou Švarcovou) a vedlejší i minulé hudební projekty Monikino Kino, Muzikant Králíček, 2Singles, UNARclub, Kakaduo.

  • Autor:
  • Publikováno: 2. června 2016

  Komentáře k článku: Máte čas na život?

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,