Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Masarykovo divadlo Jičín

  Budova Masarykova divadla v Jičíně byla postavena jako sokolovna s tělocvičnou a divadelním sálem v roce 1884 podle návrhu architekta Jana Vejrycha. V roce 1910 bylo rozhodnuto jevištním múzám nevyhovující prostor upravit do reprezentativnější podoby, podařilo se to až v roce 1926 díky architektovi Čeňku Musilovi. Tehdy budova dostala dodnes platný název. Do roku 2016 byla majetkem místní sokolské obce, po náročných jednáních, která se táhla od listopadové revoluce, ji odkoupilo město. Divadelní administrativa však stále sídlí v přilehlé budově patřící Tělovýchovné jednotě Sokol Jičín.

  Masarykovo divadlo je součástí Kulturních zařízení města Jičína, kam dále patří Biograf Český ráj a městské Infocentrum. Kromě divadelních představení, koncertů a dalších kulturních akcí se v Masarykově divadle v roce 2013 kupříkladu konalo Mistrovství ČR v boxu. Sportovci byli okouzleni, slavný boxer Rosťa Osička dokonce dojat, protože v tak elegantním prostoru mistři svalů ještě nezápasili, říká Pavel Nožička. Plánuje rozsáhlou rekonstrukci jičínských kulturních objektů – v Masarykově divadle sní o mobilní hledištní elevaci, která by umožnila variabilnější uspořádání sálu, kam se dnes vejde 580 diváků.

  V suterénu Masarykova divadla je malá scéna pro sedmdesát diváků. V současnosti tu působí ochotnické loutkové divadlo Srdíčko.

  Masarykovo divadlo Jičín FOTO Eliška Fuxová

  Zadní část budovy divadla FOTO Eliška Fuxová

  Fundus Loutkového divadla Srdíčko FOTO Eliška Fuxová

  Spolková místnost FOTO Eliška Fuxová


  Komentáře k článku: Masarykovo divadlo Jičín

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,