Divadelní noviny Aktuální vydání 19/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

19/2019

ročník 28
12. 11.–25. 11. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Martin Hilský obdržel prestižní cenu Česká hlava

  Pět prestižních vědeckých cen za výjimečné badatelské výsledky zveřejnil dnes projekt Česká hlava. Tu nejvýznamnější, Národní cenu vlády Česká hlava, si odnesl světově uznávaný překladatel, popularizátor vědy a anglista Prof. PhDr. Martin Hilský, CSc., dr. h. c., MBE z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity za celoživotní přínos v oblasti anglistiky.

  Prof. Martin Hilský. FOTO LIBOR FOJTÍK

  Prof. Martin Hilský. FOTO LIBOR FOJTÍK

  V oficiálním zdůvodnění stojí:

  Prof. Hilský je světově uznávaný odborník na dílo anglického dramatika Williama Shakespeara. Do českého jazyka přeložil celé jeho dílo. V roce 2001 byl za zásluhy o šíření anglické literatury v Česku jmenován Alžbětou II. čestným členem Řádu britského impéria. V roce 2011 obdržel medaili Za zásluhy.

  Svou první hru W. Shakespeara – Sen noci svatojánské – přeložil v roce 1983, od té doby přeložil do češtiny celé Shakespearovo dílo (vyšlo souborně v roce 2011), o němž napsal knihu Shakespeare a jeviště svět (2010). Své eseje o anglické a americké literatuře shrnul do souboru Rozbité zrcadlo (2009). Je také editorem dvoujazyčného kritického vydání Shakespearových her a sonetů.

  V letech 1989 až 1998 byl ředitelem Ústavu anglistiky a amerikanistiky na Filozofické fakultě UK. Od roku 2010 působí na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Tam vede semináře k anglické literatuře a každý týden přednáší na shakespearovská témata. Každé dva roky je zván na konferenci do Stratfordu nad Avonou, kde se setkávají významní vědci z celého světa zabývající se dílem Shakespeara.

  Z dnešního vyhlášení cen Česká hlava. Martin Hilský druhý zleva. FOTO archiv Česká hlava

  Z dnešního vyhlášení cen Česká hlava. Martin Hilský druhý zleva. FOTO archiv Česká hlava

  Martin Hilský v reakci na nejvýznamnější ocenění uvedl, že ho těší a ani ve snu s ním nepočítal. Vnímá ho zároveň jako vzkaz odborné poroty, která se skládá především z vědců z přírodních oborů, že humanitní obory jsou také důležité.

  Další laureáty vybrala porota složená ze zástupců Akademie věd ČR a vysokých škol za nejlepší patenty a vynálezy z několika desítek nominací. Ocenila nalezení nové bezodpadové metody výroby chemické látky, vývoj přístroje pro měření outdoorových textilií, nových materiálů pro detekci neviditelného ionizujícího záření a výzkum řas v Arktidě a Antarktidě.

  Dříve se druhá hlavní cena udělovala odděleně za technické a přírodní vědy, nyní se sdružila do jedné. Letos finanční problémy České hlavy donutily zredukovat počet laureátů, aby jim bylo zachováno dostatečné ohodnocení. Na tom je Česká hlava postavena, řekl ředitel projektu Václav Marek. V letošním ročníku poputuje na odměny laureátům dohromady 1,5 milionu korun. Za čtrnáct let byli vědci odměněni 21 miliony korun.

  ceska-hlava-logo

  Čtrnáctý ročník soutěže pro nejlepší vědecké projekty byl vyhlášen na dnešní tiskové konferenci. Proti loňsku má kvůli nedostatku peněz o jednu cenu méně.

  ///

  Prof. Martinu Hilskému za redakci DN i české divadelníky blahopřejeme.

   

  • Autor:
  • Publikováno: 1. prosince 2015

  Komentáře k článku: Martin Hilský obdržel prestižní cenu Česká hlava

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,