Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Marek Bečka králem

  Výbor Českého střediska ASSITEJ se rozhodl, počínaje rokem 2002, každoročně udělit osobnosti, jež se dlouhodobě věnuje divadlu pro děti a mládež u nás, Cenu Českého střediska ASSITEJ. Ta se tak na rok symbolicky stává králem/královnou českého divadla pro děti amládež. České středisko ASSITEJ tak vzdává hold lidem, kteří se věnují této specifické divadelní práci, a postupně vytváří českou „Síň slávy“ těchto osobností.

  Letos se výbor Českého národního střediska ASSITEJ rozhodl udělit tuto Cenu loutkáři Marku Bečkovi za soustavnou vysoce kvalitní a inovativní práci pro děti a mládež ve všech divadelních oborech – autorsko-dramaturgickém, inscenačním i hereckém. Výbor především oceňuje úspěšnou snahu vtáhovat do vztahu hlediště / jeviště a oslovovat i nejproblematičtější části publika – teenagery. Cena mu byla předána dnes – v úterý 19. března – v Divadle v Celetné před představením jeho domácího souboru Buchty a loutky Tři malá prasátka. Představení bylo součástí 13. ročníku Přehlídky ke Světovému dni divadla pro děti a mládež, již každoročně pořádá české centrum ASSITEJ.

  Marek Bečka. FOTO archiv ASSITEJ

  Marek Bečka (* 24.6. 1964 Plzeň)

  autor, režisér, loutkoherec, pedagog

  Po absolutoriu na katedře loutkářství DAMU Praha (1990) založil se svými ročníkovými kolegy soubor Buchty a loutky při Západočeském divadle Cheb. V roce 1994 se Buchty a loutky osamostatnily a působí jako nezávislý soubor – nyní se sídlem ve Studiu Švandova divadla na Smíchově. Za více než 20 let své existence vytvořily Buchty řadu pozoruhodných inscenací věnovaných jak dětem tak i mládeži nebo dospělým. Na většině těch pro mladé nejen duchem ale i věkem se Marek Bečka podílel autorsky, režijně i herecky. Zároveň byly jeho texty pro tuto věkovou skupinu inscenovány (začasté i v jeho režii) i v zahraničí – např. Slovinsko či Hong Kong.

  Marek Bečka patří též k zakladatelům loutkářského oddělení na Vyšší odborné škole herecké v Michli, je pedagogem Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU Praha, kde byl v roce 2006 habilitován docentem pro obor herectví alternativního a loutkového divadla.

  Ceny pro české krále/královny divadla pro děti a mládež tradičně vytvářejí žáci ZŠ Donovalská z Prahy 4 pod vedením paní učitelky Ludmily Vadlejchové. FOTO archiv Českého centra ASSITEJ

  Přehled dosavadních králů/královen českého divadla pro děti a mládež:

  2002/3 – Jan Borna

  2004 – Eva Tálská

  2005 – Zoja Mikotová

  2006 – Hana Franková-Hniličková

  2007 – Alena Urbanová

  2008 – Jiří Vyšohlíd

  2009 – Petr Nikl

  2010 – Pavel Šrut

  2011 – Eva Machková

  2012 – Karel Šefrna

  2013 – Marek Bečka


  Komentáře k článku: Marek Bečka králem

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,