Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kritika

  Pozor, pohádka!

  Mami, už tam budem? – tahle věta by určitě obsadila jednu z čelných míst v hitparádě únavných dětských otázek, a právě tak Jiří Jelínek pojmenoval svou novou autorskou inscenaci pro divadlo Minor. Autopohádky s podtitulem Pro malé autisty a velké nemotory vycházejí z osvědčených postupů, které dobře známe ze všech Jelínkových autorských projektů: bezprostřední slovní humor (určitá dětinskost je k dobru věci, navíc je vždy vynalézavá a nikdy vlezlá), používání obyčejných hraček jako loutek, používání předmětů jako loutek (v tomto případě kusy instalatérských trubek s kolenem, které zpodobňují dopravní policisty – čím vyšší šarže, tím větší, příslušníci prominou, trubka), muzikálnost, nevtíravý kontakt s publikem.

  Mami, už tam budem?

  Slávek Brabec, Jiří Jelínek a Lenka Volfová v autopohádkách v Divadle Minor FOTO PETR NEUBERT

  Město, dopravní zácpa, která se nehýbe ani o píď, malé žluté autíčko a v něm manželé (Lenka Volfová a Jiří Jelínek), kteří vzpomínají, jak v podobných situacích zabavovali své děti příběhy. Využili vše, co bylo na dohled – voňavý stromeček, princezna Tachomíra, která milovala rychlou jízdu, šikovný zachránce Pepík Hever, kocour „mycilinka“, co vyčistí každé sklo (na příliš velké znečištění však bere kladivo), víla mlhovka. Mikropříběhy jsou podobně jako v Jelínkově Dášeňce volně zavěšeny za sebou, někdy spojeny motoristickým žargonem: maminka je už vyřízená, a když auto žere, tak se ozývá mlaskavý jazyk zpod kapoty, která polyká ostatní účastníky silničního provozu. Inscenace Mami, už tam budem? je povedená přehlídka nápadů (a velice dobrá terapie pro rodiče), ale proti předchozímu minorskému kusu Anežka chce tančit (pravda, zaměřenému na o něco málo starší publikum) se jedná přece jen o méně ambiciózní hříčku. Chce především pobavit maličké, uklidnit veliké a zdůraznit, že tou hlavní navigací je láska. Což zní možná kašírovaně a afektovaně, ale je to pravda.

  Divadlo Minor – Jiří Jelínek: Mami, už tam budem? Režie Jiří Jelínek, dramaturgie Iva Kopecká, výprava Bára Čechová, hudba Marek Doubrava, Slávek Brabec. Premiéra 15. března 2015.


  Komentáře k článku: Pozor, pohádka!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,