Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Máme všech pět pohromadě?

  Novým uměleckým šéfem Divadla Polárka bude od sezóny 2022/2023 Jiří Hajdyla. Sezóna nese titul Všech pět pohromadě – jejím tématem je potřeba společenství, vzájemné pomoci v těžkých situacích, ale i zdravého rozumu. Připravených je pět premiér, několik festivalů a celá řada akcí pro diváky od sotva narozených po dospívající a dospělé.

  Foto: archiv

  Otázky v průvodním textu k nové sezóně Divadla Polárka nemíří jen na naše duševní zdraví – i když by vlastně po všech událostech posledních měsíců a let klidně mohly. Každému z nás může v životě něco scházet, něco můžeme postrádat. Důležité pak je, koho máme okolo sebe, s kým jsme pohromadě. Jestli si dokážeme navzájem pomoct – půjčit, darovat, doplnit to co nám chybí. Pak můžeme mít (i být) všech pět pohromadě, vysvětluje nově nastupující dramaturgyně Polárky Alžběta Michalová.

  První premiérou sezóny bude adaptace románu Jaroslava Foglara Dobrodružství v zemi nikoho. Režie se ujme Filip Nuckolls, který již pro Polárku inscenoval Kafkův Proces nebo francouzskou “teenage” hru Vnitřní nepřítel. V lednu 2023 přibude na repertoár Polárky multimediální představení / koncert kapely Polaris. Pod názvem Mise Polaris 5 jej společně připravuje kapelník Polarisu David Smečka s režisérkou Hanou Mikoláškovou. Třetí premiéra sezóny vzešla z výzvy Polárka Start-up vol. 3, výběrového řízení pro studenty uměleckých škol. Pohádku Akiak aneb Cesta za světlem podle inuitských pověstí nazkouší se svým týmem student brněnské JAMU Michal Moravec. Nový umělecký šéf Polárky Jiří Hajdyla se uvede adaptací knihy Ireny Hejdové Nedráždi bráchu bosou nohou. Sezónu pak zakončí inscenace Gorila a já podle stejnojmenné dětské knížky v režii Lucie Ferenzové. Nové premiéry cílí hlavně na mladší část publika Polárky. Důležitá je jejich žánrová pestrost, každý z tvůrčích týmů s sebou přináší osobitý styl, poetiku, přemýšlení o divadle i dětském divákovi, doplňuje nový umělecký šéf Jiří Hajdyla.

  Kromě pěti připravovaných premiér plánuje Polárka celou řadu akcí – sezónu zahájí sedmý ročník tradičního festivalu Polárkový dort, podruhé proběhne i festival MimiArt, věnovaný nejmenším divákům od narození do tří let věku. Řadu dalších akcí a workshopů připravuje během roku Malý vůz Divadla Polárka, skupina divadelních lektorů, která se zaměřuje na interaktivní programy pro dětské diváky.

  Jiří Hajdyla je režisér, herec a dále by bylo možné vyjmenovat téměř všechny divadelní profese. Působil v brněnském divadle Husa na provázku a později v Divadle Lampion na Kladně. V posledních letech pracoval jako režisér na volné noze, věnuje se zejména divadlu pro děti a dospívající. Alžběta Michalová je dramaturgyně, autorka divadelních her a básnířka. Vystudovala brněnskou JAMU. S Divadlem Polárka již několikrát spolupracovala (Bratři Lví srdce, Pohádky o strašidlech, kohoutech a duze), stála také u zrodu jeho nové etapy v roce 2015. Do Polárky se tak vrací po delší pauze na rodičovské dovolené.

  • Autor:
  • Publikováno: 8. července 2022

  Komentáře k článku: Máme všech pět pohromadě?

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,