Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Malta, stand-up, tanec a akty

  Dlouho chystaný nový projekt Muž z Malty taneční skupiny Dekkadancers s jediným interpretem na scéně bude mít premiéru 30. května v Azylu78, šapitó Jatek78 na Výstavišti Praha. Autorská inscenace Štěpána Pechara je na programu pouze dva večery. Následné reprízy se uskuteční až na konci září na Jatkách78.

  Muž z Malty. Foto: Pavel Hejný.

  Muž z Malty je slovní hříčkou i osobním příběhem Štěpána Pechara z Dekkadancers, který v představení nejen účinkuje, ale současně jej režíruje a vytváří pro něj choreografii. Štěpán Pechar se narodil na Maltě, od roku 2005 žije v Praze. Název inscenace odkazuje k jeho rodišti. Pro ty, kteří tento fakt neznají, pak může evokovat zrození muže, uplácaného z malty. Středobodem představení jsou osobní vzpomínky Štěpána–puberťáka, který rozjíždí kšeft s kreslením aktů. Jako dospělý pak radí ženám, jak zkrotit alfa samce.

  Přestože humor k tvorbě Dekkadancers neodmyslitelně patří, Muž z Malty je prvním představením z dílny souboru, které žánrově sahá k formátu stand-up comedy. Současně se také jedná o první projekt, v němž na scéně vystoupí jediný účinkující. Cílem inscenace je ukázat, jak daleko jsme ochotni zajít ve jménu zábavy: Kvalitní humor je často opřený o životní témata, jako jsou smrt, násilí, náboženství, sex, vztahy či láska. Tato témata v lidech vzbuzují určitou tenzi. To pak dělá perfektní půdu pro humor. Pevně věřím, že se správným načasováním a dobrým odhadem té správně půdy, si můžeme v životě dělat srandu úplně ze všeho. Musí z toho ale být cítit nadsázka. Pokud máte pocit, že na konci vtipu musíte říct – DĚLÁM SI SRANDU, tak je to špatný vtip a neříkejte ho, dodává Štěpán Pechar.

  Muž z Malty. Foto: Pavel Hejný.

  Na projektu se podílejí také další kmenoví členové souboru Dekkadancers. Asistentem režie a autorem výpravy je Pavel Knolle, tanečník, kostýmní výtvarník, scenárista a režisér, známý ze svého působení ve vedení Laterny magiky. Asistentem choreografie je Ondřej Vinklát, bývalý sólista Baletu Národního divadla a držitel Ceny Thálie. Fotografie k představení pořídil zakládající člen Dekkadancers Pavel Hejný.

  Původně byla premiéra plánována na prkna Jatek78, domovské scény souboru. Kvůli kovidu se však Muž z Malty dočká premiéry v prostředí velkého cirkusového stanu s kapacitou až 500 diváků. Za 12 let fungování souboru jsme hráli snad v každém myslitelném prostoru, ale v šapitó zatím ne. A moc se na to těším! Scéna obklopená ze 180 stupňů diváky přináší jak úskalí, tak i nové možnosti, jak prezentovat divadlo. Museli jsme opravdu začít přemýšlet novým způsobem, aby si každý z diváků přišel na své. Tomu odpovídá jak choreografie, tak výprava představení, uzavírá Štěpán Pechar.

  Štěpán Pechar je umělecký a výkonný ředitel Dekkadancers, choreograf a tanečník. Po ukončení vyššího odborného studia na ostrově Gozo se v roce 2005 přestěhoval do Prahy, aby zde zahájil svou taneční kariéru. V roce 2010 absolvoval Taneční konzervatoř hl. m. Prahy. Po studiích po dvě sezóny spolupracoval s mladým tanečním souborem Bohemia Balet, kde také začal experimentovat v oblasti choreografie. Od roku 2011 se stal členem Laterny magiky a současně spolupracoval se 420PEOPLE. V letech 2011–2012 byl také členem Pražského komorního baletu. V roce 2013 spolupracoval s Lenkou Vagnerovou & Company. V roce 2015 přijal nabídku angažmá do Baletu Národního divadla. Na scéně ztvárnil různorodé role v choreografiích tvůrců jako jsou Jiří Kylián, Ohad Naharin, Alexander Ekman, Václav Kuneš, Petr Zuska a další.

   

  • Autor:
  • Publikováno: 24. května 2021

  Komentáře k článku: Malta, stand-up, tanec a akty

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,