Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Malé inscenace na Malé scéně

  Cyklus scénických čtení na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla Pardubice

   Významnou novinkou Východočeského divadla bude v letošní sezóně cyklus scénických čtení „malých inscenací“ – Malé inscenace na Malé scéně, v jehož rámci představíme několik pozoruhodných textů současné dramatiky. Chceme tak rozšířit divácké povědomí o pestrosti aktuálních tendencí v divadelním světě. Zároveň chceme nabídnout stále oblíbenější divadelní formu scénického čtení, která se v divadlech po celém světě objevuje čím dál častěji a získává si stále více příznivců, a to jak ze strany autorů a tvůrců, tak diváků. Herci zpravidla nesedí při čtení jen u stolu, ale po několika zkouškách naznačí také režijní řešení situací, hrají s texty v prostoru. Jedná se tedy o velmi živou scénickou formu, která se někdy také nazývá „scénická skica“ – my jsme se rozhodli pro označení „malá inscenace“, neboť většinu rysů standardní inscenace bude mít (náznak scény, hudební složka a podobně).

   Dramaturgický výběr je zaměřen především na exkluzivní žhavé novinky, které dosud v českých divadlech nebyly uvedeny, a na hry, které patří k tomu nejlepšímu z posledních let a pozornému pardubickému publiku by neměly uniknout. Směřuje také k tématu letošní sezóny Temperamenty a bude i jinak navazovat na náš stávající repertoár.

   Na úvod (11. října) jsme zařadili hru švédského dramatika Henninga Mankella Antilopy, která nás zavede do izolovaného domu uprostřed afrických plání, kde se manželský pár chystá po mnoha letech odjet zpět do Švédska. Manželé trpí paranoickým strachem ze všudypřítomných černochů, kteří ve hře hrají zásadní úlohu, ačkoli na scéně se sami neobjeví. Odhodlaný bojovník za lidská práva Mankell strávil v Africe mnoho let a je odborníkem právě na problematiku rozvojové pomoci. Čeští čtenáři mohou znát jeho detektivní romány o detektivu Kurtu Wallanderovi (Vrah bez tváře, Mrtví ve člunu, Číňan a další). Antilopy jsou však zatím jedinou jeho divadelní hrou, která byla do češtiny přeložena. Úspěšně se kromě Švédska hrála například v Německu, Francii či Portugalsku.

   Východočeské divadlo chce dát také příležitost mladým nastupujícím režisérům, kteří se právě při práci na scénických čteních budou moci seznámit se souborem našeho divadla. Cyklus zahájí režisér a kmenový člen brněnského Buranteatru Jiří Hájek, manželský pár ztvární Dagmar a Pavel Novotní, roli příchozího Lundina Josef Pejchal.


  Komentáře k článku: Malé inscenace na Malé scéně

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,