Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Majitelé klíčů míří do rumunského Sibiu

  Jak Činohra Národního divadla Brno sezónu začala, tak ji také uzavře. Účinkováním na jednom z nejvýznamnějších evropských divadelních festivalů. Majitelé klíčů míří do rumunského Sibiu.

  Majitelé klíčů míří do rumunského Sibiu. Foto: Petr Neubert

  Na začátku loňské sezóny se Večer tříkrálový vydal na úspěšnou cestu na Shakespearovský festival v Gdaňsku, v zimě poté soubor absolvoval úspěšné hostování Čapkovy Matky v izraelském národním divadle Habima v Tel Avivu a sezónu zakončí hrou Milana Kundery Majitelé klíčů na třetím největším evropském divadelním festivale v rumunském Sibiu.

  Sibiu je starobylé rumunské město ležící v Sedmihradsku, které je svou velikostí srovnatelné s Plzní. V roce 2007 jako první město z východní Evropy získalo ocenění Evropské hlavní město kultury. A není divu, když se zde od roku 1993 koná významný divadelní festival. Ten za 30 let své existence došel velké proměny, kdy se z malého zimního divadelního setkání, kdy účastníci pro jistotu nosili v kapsách česnek, stal po edinburském a avignonském festivalu třetím největším divadelním festivalem v Evropě.

  Sibiu se na 10 dní promění na obrovské jeviště, na kterém umělci z celého světa představí svá vystoupení, která se konají na některém z 80 míst. Téma jubilejního 30. ročníku je „Wonder“. A Národní divadlo Brno si považuje, že může být součástí tohoto divadelního zázraku.

  Inscenace dramatu Majitelé klíčů měla pod režijním vedením ředitele NdB Martina Glasera premiéru 22. května 2021 v Mahenově divadle. Jde o jednu ze tří divadelních her světoznámého spisovatele Milana Kundery a Národní divadlo Brno je jediným divadlem, které má autorovo svolení ji uvádět. Hra s neotřelým smyslem pro humor i sžíravou ironií zobrazuje neustálý souboj jedince s dějinami, ve kterých i ta nejbanálnější rozhodnutí mohou mít osudové následky.

  Herečka Tereza Groszmannová, která byla hlavní hvězdou předchozího zájezdu do Izraele, se na festival v Sibiu ohromně těší: Pokud mi to práce dovolí, ráda svůj volný čas věnuji poznávání cizích zemí. Čili jsem nadšená, že s Činohrou začínáme cestovat do opravdu zajímavých míst, kam by se člověk jen tak nepodíval. A Sibiu je dle dostupných informací jedno z nejhezčích měst v Rumunsku a zároveň se ohromně těším na atmosféru tak obrovského festivalu. Jsem zvědavá, jak místní diváci, ale i divadelníci z celého světa budou vnímat hru Milana Kundery, která tak rafinovaně propojuje malé lidské činy s dějinami velkého světa.

  Divadelní festival v Sibiu se koná v termínu od 23. června do 2. července. Národní divadlo Brno odehraje Majitele klíčů v jeho samotném závěru 2. července ve velkém sále Národního divadla Radu Stanca.

  • Autor:
  • Publikováno: 30. června 2023

  Komentáře k článku: Majitelé klíčů míří do rumunského Sibiu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,